
Zasady stosowania kasowego PIT
Kasowy PIT to metoda rozliczania podatku dochodowego dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, która opiera się na ustalaniu przychodu w dniu otrzymania zapłaty za towary lub usługi. Jakie są zasady stosowania kasowego PIT?
Podmioty uprawnione
Kasowy PIT jest dostępny dla przedsiębiorców prowadzących działalność samodzielnie, o ile ich przychody z poprzedniego roku podatkowego nie przekroczyły 1 mln zł. Z rozwiązania będą mogły skorzystać także osoby, które dopiero zaczynają działalność gospodarczą.
Z tej metody nie mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej oraz spółki jawnej.
Formy opodatkowania
Z kasowego PIT mogą korzystać przedsiębiorcy opłacający podatek według:
- skali podatkowej,
- podatku liniowego,
- IP Box,
- ryczałtu ewidencjonowanego.
Zakres stosowania
Kasowa metoda rozliczania PIT dotyczy wyłącznie przychodów wynikających z transakcji B2B udokumentowanych fakturami. Nie obejmuje transakcji:
- z podmiotami powiązanymi, gdy udział praw przekracza 5%,
- z podmiotami z krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową,
- związanych z odpłatnym zbyciem środków trwałych oraz niematerialnych.
Procedura wyboru
Stosowanie kasowego PIT jest wynikiem decyzji podatnika, który zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o wyborze tej metody rozliczeń w terminach:
- do 20 lutego roku podatkowego dla osób kontynuujących działalność,
- do 20. dnia miesiąca po rozpoczęciu działalności dla nowych podatników.
Wybrana metoda rozliczeń obowiązuje przez cały rok podatkowy, a w kolejnych latach podatnik może zrezygnować z kasowego PIT, informując o tym naczelnika urzędu skarbowego do 20 lutego roku podatkowego.
Dokumentacja
Przedsiębiorcy korzystający z kasowego PIT są zobowiązani prowadzić specjalną ewidencję faktur, zawierającą:
- datę wystawienia,
- numer faktury,
- kwotę należności,
- datę zapłaty.
Rozliczane przychodów i kosztów
Kasowa metoda rozliczania przychodów opiera się na ustalaniu ich w dniu otrzymania zapłaty, jednak nie później niż w dniu upływu 2 lat od daty wystawienia faktury lub w dniu likwidacji działalności gospodarczej. U podatnika korzystającego z kasowego PIT za uregulowaną należność przyjmuje się także częściowe jej uregulowanie oraz otrzymanie wpłaty na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.
Jeśli faktura zostanie wystawiona w roku, w którym stosowano kasowy PIT, a należność zostanie uregulowana w roku, w którym podatnik nie stosuje tej metody, przychód ustala się według zasad kasowego PIT. Analogicznie będzie w sytuacji odwrotnej - datę powstania przychodu określa się zgodnie z zasadami obowiązującymi w roku wystawienia faktury.
Obciążanie kosztów
Stosowanie kasowej metody rozliczania przychodów ma swoje konsekwencje również w odniesieniu do kosztów. Zgodnie z przepisami, jeśli przedsiębiorca decyduje się na kasową metodę dla przychodów, to także koszty uzyskania przychodów będą rozliczane dopiero w momencie, gdy opłaci on należności za zakupiony towar lub usługę.
Jeśli jednak zapłata za zobowiązania nastąpi po zamknięciu działalności gospodarczej albo po przejściu na ryczałtową formę opodatkowania, to takie koszty mogą zostać uwzględnione jedynie w ostatnim okresie rozliczeniowym przed likwidacją działalności lub zmianą formy opodatkowania.
Kasowy PIT na przełomie roku 2024/2025
Uregulowania dotyczące kasowego PIT stosuje się do przychodów udokumentowanych fakturami wystawionymi po 31 grudnia 2024, o ile przychody te nie zostały zaliczone do przychodów przed 1 stycznia 2025. Analogicznie wygląda kwestia kosztów podatkowych - kasowy PIT ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych po 31 grudnia 2024, jeżeli koszty te nie zostały potrącone przed 1 stycznia 2025.
Kasowy PIT w programach InsERT
W systemie Rachmistrz nexo/nexo PRO od wersji 53 dostępna jest możliwość rozliczania podatku dochodowego metodą kasową. Natomiast w programie Subiekt nexo/nexo PRO dokumenty, przy zastosowaniu tej metody, są odpowiednio oznaczane dla celów księgowych.
Zobacz także
Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan oraz plan wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Do 25 kwietnia można zgłaszać uwagi i opinie dotyczące projektu.
Osoby posiadające Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) mają możliwość skorzystania z ulgi podatkowej przy rocznym rozliczeniu PIT. Ulga ta pozwala na odliczenie wpłat na IKZE od podstawy opodatkowania, co może obniżyć należny podatek. Kto może z niej skorzystać i jakie są limity odliczeń?
Jednostki mikro mogą korzystać z uproszczonych zasad sprawozdawczości finansowej. Zasady te mają na celu ułatwienie prowadzenia księgowości oraz dostosowanie obowiązków sprawozdawczych do skali działalności małych podmiotów gospodarczych.
Od 1 kwietnia 2025 firmy, które zostały zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) do końca poprzedniego roku, zostaną objęte obowiązkiem posiadania skrzynek do e-Doręczeń oraz korzystania z nich.
Deklaracja ZUS DRA to obowiązkowy dokument dla osób prowadzących działalność gospodarczą, służący do rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Prawidłowe złożenie deklaracji jest kluczowe dla uniknięcie błędów w rozliczeniach z ZUS. Kto musi ją składać i do kiedy należy to zrobić?
Wkrótce wejdzie w życie nowelizacja przepisów dotyczących podatku od towarów i usług oraz akcyzy. Obejmuje ona m.in. obniżone stawki VAT na wybrane towary, przedłużenie stosowania preferencyjnych rozwiązań, a także uproszczenia dla przedsiębiorców.
Faktury korygujące stanowią nieodłączny element rozliczeń podatkowych. Pozwalają na poprawę błędów w wystawionych wcześniej dokumentach. Do kiedy można dokonać korekty, aby była zgodna z przepisami?