PIT kasowy – dla kogo, zasady, korzyści
Kasowy PIT będzie dostępny dla przedsiębiorców
, o ile ich przychody z poprzedniego roku podatkowego . Z rozwiązania będą mogły skorzystać także osoby, które dopieroKasowy PIT będzie
, którą podatnik będzie mógł wybrać składając oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego.Trzeba pamiętać, że po upływie dwóch lat przedsiębiorca korzystający z tej metody
, nawet jeżeli nie otrzymał od kontrahentów zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę. Termin ten liczony będzie .
- PIT kasowy będzie można stosować (tzw. B2B).
- Rozwiązanie będzie dotyczyło tylko .
- Wybraną metodę trzeba będzie stosować - nawet jeśli w jego trakcie przedsiębiorca zamknie jeden biznes, a następnie otworzy drugi.
- Stosowanie przez przedsiębiorcę kasowego PIT .
Zobacz także
Od 1 stycznia 2025 zacznie obowiązywać tzw. procedura SME (Small Medium-sized Enterprise), umożliwiająca małym i średnim firmom korzystanie ze zwolnienia VAT nie tylko w kraju, w którym mają siedzibę, ale także w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w przepisach dotyczących wystawiania faktur. Nowe regulacje w tym zakresie mają być zgodne z zasadami procedury SME.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające zmiany w prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Przedstawiamy najważniejsze zmiany.
Nowe przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku dochodowego osób prawnych (JPK CIT) wprowadzają istotne zmiany w sposobie raportowania danych finansowych. Nowelizacja obejmuje bardziej szczegółowe wymagania dotyczące danych, jakie firmy będą musiały przekazywać urzędom skarbowym.
Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej zmian w składce zdrowotnej. Zakłada on, że od 1 stycznia 2025 przychód przedsiębiorcy pochodzący ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości), nie będzie uwzględniany w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Ministerstwo Finansów (MF) zapowiedziało zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Dotyczą one m.in. sposobu jego obowiązkowego wdrażania, a także odroczenia niektórych z planowanych rozwiązań.
Obowiązek elektronicznego prowadzenia i przesyłania ksiąg do urzędów skarbowych w jednolitej strukturze logicznej ma na celu uproszczenie procesów podatkowych oraz zwiększenie przejrzystości i efektywności kontroli. Z poniższego tekstu dowiesz się m.in. kogo dotyczy, od kiedy i jaki jest zakres i forma przesyłanych danych.