Pełna księgowość – zmiany w limitach przychodów
Zgodnie z nowelizacją ustawy o rachunkowości wprowadzone zostaną zmiany dotyczące limitu przychodów zobowiązujących do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Limit przychodów netto, po którego przekroczeniu przedsiębiorcy zobowiązani są do prowadzenia pełnej księgowości, zostaje podniesiony z 2 milionów euro do 2,5 miliona euro. To oznacza, że większa liczba przedsiębiorców będzie mogła pozostać przy uproszczonych formach księgowości, takich jak podatkowa księga przychodów i rozchodów (PKPiR).
Kto będzie zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych
Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości (ksiąg rachunkowych) będzie dotyczył:
- osób fizycznych,
- wspólników spółek cywilnych,
- spółek jawnych osób fizycznych,
- spółek partnerskich,
jeśli ich przychody netto przekroczą równowartość 2,5 mln euro. Limit będzie przeliczony na złote według kursu euro z 14 października 2024, który wyniósł 4,2846 zł. W efekcie, przedsiębiorcy, których przychody w roku obrotowym przekroczą 10 711 500 zł, będą zobowiązani do prowadzenia pełnej księgowości.
Prowadzenie pełnej księgowości - co oznacza
- Obowiązek ewidencji wszystkich zdarzeń gospodarczych - zarówno przychodów i kosztów podatkowych, jak i tych, które ustawy podatkowe wyłączają z tej kategorii.
- Dzięki pełnej ewidencji można uzyskać więcej informacji o stanie finansowym przedsiębiorstwa.
- Dodatkowe obowiązki sprawozdawcze - po zakończeniu roku obrotowego konieczne jest przygotowanie sprawozdania finansowego według ustalonych wzorów i przesłać je do KRS lub KIS.
Nowe limity w księgach rachunkowych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Jeśli przedsiębiorca przekroczy nowy limit w 2024 roku, pełną księgowość będzie musiał prowadzić już w roku obrotowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2024.
Pełna księgowość w programach InsERT
Rewizor nexo/nexo PRO oraz GT to profesjonalne systemy do prowadzenia pełnej księgowości w małych i średnich firmach oraz biurach rachunkowych. Programy oferują kompleksowy zestaw funkcji potrzebnych do sprawnego zarządzania księgą rachunkową.
Zobacz także
W Monitorze Polskim zamieszczono obwieszczenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2025 roku. Kwota ta stanowi podstawę do obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Jakie zatem składki będą obowiązywały w 2025 roku?
Rząd przedstawił nowy harmonogram wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wśród zapowiedzi znajdują się również informacje m.in. o obniżeniu kar dla firm, które nie dostosują się do wymogów KSeF w wyznaczonym czasie oraz umożliwienie przedsiębiorcom dodawania załączników do e-faktur.
Od 1 stycznia 2025 zacznie obowiązywać tzw. procedura SME (Small Medium-sized Enterprise), umożliwiająca małym i średnim firmom korzystanie ze zwolnienia VAT nie tylko w kraju, w którym mają siedzibę, ale także w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w przepisach dotyczących wystawiania faktur. Nowe regulacje w tym zakresie mają być zgodne z zasadami procedury SME.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające zmiany w prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Przedstawiamy najważniejsze zmiany.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o rachunkowości wprowadzone zostaną zmiany dotyczące limitu przychodów zobowiązujących do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Nowe przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku dochodowego osób prawnych (JPK CIT) wprowadzają istotne zmiany w sposobie raportowania danych finansowych. Nowelizacja obejmuje bardziej szczegółowe wymagania dotyczące danych, jakie firmy będą musiały przekazywać urzędom skarbowym.