Programy dla firm - InsERT
Odzyskaj nadpłatę ze składki zdrowotnej

Odzyskaj nadpłatę ze składki zdrowotnej

15 
maja
 2023

Przedsiębiorcy mają czas do 22 maja 2023, aby złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Podatnicy, którym z rozliczenia wyjdzie nadpłata, mogą złożyć wniosek o jej zwrot do 1 czerwca.

Rozliczenie powinno zostać złożone w dokumencie za kwiecień 2023 roku. Jak wyjaśnia ZUS, ustalona roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek zapłaconej przez przedsiębiorcę przez cały rok.

Jeśli z rozliczenia wyjdzie nadpłata, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu podatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Wniosek będzie można uzupełnić, podpisać i odesłać do 1 czerwca - wówczas ZUS dokona zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy płatnika, nie później niż 1 sierpnia 2023. W przypadku, gdy na koncie podatnika znajduje się zadłużenie, nadpłata zostanie automatycznie rozliczona na poczet zaległości.  

Jeśli zaś z rozliczenia wyniknie niedopłata, będzie trzeba uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku. Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może to zrobić najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty. Jeśli zaś nie składa takiego wniosku - do 30 czerwca 2023.

Dokonaj rozliczenia w programie InsERT

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność, rozliczenie roczne składają na druku ZUS DRA (blok XII). W przypadku opłacania składek za inne osoby (pracowników, zleceniobiorców itp.) należy wypełnić druk ZUS RCA (blok III. F.). Nowe wzory powyższych dokumentów obowiązują od 1 maja. Rocznego rozliczenia składki oraz wysyłki do ZUS można dokonać w programach księgowych Insertu: InsERT nexo/PRO oraz InsERT GT.

Kto nie musi rozliczać

Z obowiązku zwolnione są osoby rozliczające się z wykorzystaniem karty podatkowej, twórcy i artyści, wspólnicy spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z .o.o., a także osoby współpracujące.

Zobacz także

ZUS 2025 - kwoty składek na ubezpieczenie społeczne
18 
grudnia
 2024

W Monitorze Polskim zamieszczono obwieszczenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2025 roku. Kwota ta stanowi podstawę do obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Jakie zatem składki będą obowiązywały w 2025 roku?

Zmiany w KSeF - harmonogram, niższe kary i oficjalne testy systemu
17 
grudnia
 2024

Rząd przedstawił nowy harmonogram wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wśród zapowiedzi znajdują się również informacje m.in. o obniżeniu kar dla firm, które nie dostosują się do wymogów KSeF w wyznaczonym czasie oraz umożliwienie przedsiębiorcom dodawania załączników do e-faktur.

Wystawianie faktur VAT – zmiany od 1 stycznia 2025
09 
grudnia
 2024

Od 1 stycznia 2025 zacznie obowiązywać tzw. procedura SME (Small Medium-sized Enterprise), umożliwiająca małym i średnim firmom korzystanie ze zwolnienia VAT nie tylko w kraju, w którym mają siedzibę, ale także w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w przepisach dotyczących wystawiania faktur. Nowe regulacje w tym zakresie mają być zgodne z zasadami procedury SME.

Zmiany w prowadzeniu Księgi Przychodów i Rozchodów 2025
09 
grudnia
 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające zmiany w prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pełna księgowość – zmiany w limitach przychodów
28 
listopada
 2024

Zgodnie z nowelizacją ustawy o rachunkowości wprowadzone zostaną zmiany dotyczące limitu przychodów zobowiązujących do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Przedstawiamy najważniejsze informacje.

JPK CIT – nowe wymagania dotyczące raportowania danych
27 
listopada
 2024

Nowe przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku dochodowego osób prawnych (JPK CIT) wprowadzają istotne zmiany w sposobie raportowania danych finansowych. Nowelizacja obejmuje bardziej szczegółowe wymagania dotyczące danych, jakie firmy będą musiały przekazywać urzędom skarbowym.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – co ma się zmienić
18 
listopada
 2024

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej zmian w składce zdrowotnej. Zakłada on, że od 1 stycznia 2025 przychód przedsiębiorcy pochodzący ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości), nie będzie uwzględniany w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.