JPK_KR_PD - jak się przygotować
Od
do przekazywania danych w formie nowych ujednoliconych struktur logicznych w podatkach dochodowych zobowiązane będą oraz , których przychód w poprzednim roku rozliczeniowym
Wdrożenie JPK_KR_PD w niektórych przedsiębiorstwach będzie wiązało się z koniecznością zmiany sposobu agregacji danych księgowych (zbierania, łączenia i organizowania różnych informacji w spójną strukturę), w tym zmiany dekretacji oraz stosowania nowych załączników podczas księgowania.
Właściwe przygotowanie się do zmian wymaga odpowiedniego zaplanowania swoich działań, a także ścisłej współpracy z Ministerstwem Finansów. Warto również na bieżąco sprawdzać informacje umieszczane na stronach resortu, gdzie regularnie uzupełniana jest baza pytań i odpowiedzi dotyczących nowych regulacji. Wprowadzane są także kolejne wytyczne.
Na przełomie roku systemy księgowe InsERT GT oraz InsERT nexo/nexo PRO zyskają pierwsze funkcjonalności związane z obsługą nowego obowiązku. Posiadacze Abonamentu będą mogli pobrać nową wersję zaraz po jej publikacji. Pozostali użytkownicy, aby móc korzystać z nowych możliwości, powinni kupić Abonament wybierając jeden z kilku dostępnych sposobów.
Zobacz także
W Monitorze Polskim zamieszczono obwieszczenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2025 roku. Kwota ta stanowi podstawę do obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Jakie zatem składki będą obowiązywały w 2025 roku?
Rząd przedstawił nowy harmonogram wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wśród zapowiedzi znajdują się również informacje m.in. o obniżeniu kar dla firm, które nie dostosują się do wymogów KSeF w wyznaczonym czasie oraz umożliwienie przedsiębiorcom dodawania załączników do e-faktur.
Od 1 stycznia 2025 zacznie obowiązywać tzw. procedura SME (Small Medium-sized Enterprise), umożliwiająca małym i średnim firmom korzystanie ze zwolnienia VAT nie tylko w kraju, w którym mają siedzibę, ale także w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w przepisach dotyczących wystawiania faktur. Nowe regulacje w tym zakresie mają być zgodne z zasadami procedury SME.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające zmiany w prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Przedstawiamy najważniejsze zmiany.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o rachunkowości wprowadzone zostaną zmiany dotyczące limitu przychodów zobowiązujących do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Nowe przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku dochodowego osób prawnych (JPK CIT) wprowadzają istotne zmiany w sposobie raportowania danych finansowych. Nowelizacja obejmuje bardziej szczegółowe wymagania dotyczące danych, jakie firmy będą musiały przekazywać urzędom skarbowym.
Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej zmian w składce zdrowotnej. Zakłada on, że od 1 stycznia 2025 przychód przedsiębiorcy pochodzący ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości), nie będzie uwzględniany w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.