Programy dla firm - InsERT
JPK CIT – nowe wymagania dotyczące raportowania danych

JPK CIT – nowe wymagania dotyczące raportowania danych

27 
listopada
 2024

Nowe przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku dochodowego osób prawnych (JPK CIT) wprowadzają istotne zmiany w sposobie raportowania danych finansowych. Nowelizacja obejmuje bardziej szczegółowe wymagania dotyczące danych, jakie firmy będą musiały przekazywać urzędom skarbowym.

Jakie zmiany wprowadza JPK CIT

Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe będą zobowiązani do przesyłania ich w formie JPK w dwóch nowych schematach:

  • JPK_KR_PD - rozszerzona wersja obecnego JPK_KR, obejmująca szczegółowe dane o księgach rachunkowych i rozliczeniach podatkowych,
  • JPK_ST_KR - nowa struktura do raportowania informacji o środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych.

 

W porównaniu z dotychczasowymi wymaganiami, JPK CIT obejmie bardziej szczegółowe dane, w tym:

  • numery NIP kontrahentów,
  • numery KSeF dla faktur,
  • urzędowe znaczniki identyfikujące poszczególne zapisy księgowe,
  • dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie z ewidencji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
  • wysokość różnic pomiędzy wynikiem bilansowym a podatkowym.

 

Okres przejściowy

W pierwszym okresie rozliczeniowym, obejmującym rok podatkowy rozpoczynający się 1 stycznia 2025 i kończący 31 grudnia 2025, przewidziano możliwość skorzystania z pewnych zwolnień w raportowaniu, co może złagodzić trudności związane z wdrożeniem nowych regulacji.

Zobacz także

Zasady stosowania kasowego PIT
09 
stycznia
 2025

Kasowy PIT to metoda rozliczania podatku dochodowego dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, która opiera się na ustalaniu przychodu w dniu otrzymania zapłaty za towary lub usługi. Jakie są zasady stosowania kasowego PIT?

ZUS informuje o stanie kont płatników. Co w przypadku niedopłaty i jak odzyskać pieniądze z nadpłaty
09 
stycznia
 2025

ZUS rozpoczął przekazywanie informacji o stanie rozliczeń na kontach płatników za rok 2024. Dzięki temu będą oni wiedzieć, czy na ich koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest nadpłata, niedopłata czy saldo zerowe. Czy zadłużenie można rozłożyć na raty i jak odzyskać pieniądze z nadpłaty? Zachęcamy do lektury.

Mały ZUS Plus - co warto wiedzieć
08 
stycznia
 2025

Mały ZUS Plus to rozwiązanie, które umożliwia przedsiębiorcom osiągającym niskie przychody opłacanie niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące ulgi.

ZUS 2025 - kwoty składek na ubezpieczenie społeczne
18 
grudnia
 2024

W Monitorze Polskim zamieszczono obwieszczenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2025 roku. Kwota ta stanowi podstawę do obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Jakie zatem składki będą obowiązywały w 2025 roku?

Zmiany w KSeF - harmonogram, niższe kary i oficjalne testy systemu
17 
grudnia
 2024

Rząd przedstawił nowy harmonogram wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wśród zapowiedzi znajdują się również informacje m.in. o obniżeniu kar dla firm, które nie dostosują się do wymogów KSeF w wyznaczonym czasie oraz umożliwienie przedsiębiorcom dodawania załączników do e-faktur.

Wystawianie faktur VAT – zmiany od 1 stycznia 2025
09 
grudnia
 2024

Od 1 stycznia 2025 zacznie obowiązywać tzw. procedura SME (Small Medium-sized Enterprise), umożliwiająca małym i średnim firmom korzystanie ze zwolnienia VAT nie tylko w kraju, w którym mają siedzibę, ale także w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w przepisach dotyczących wystawiania faktur. Nowe regulacje w tym zakresie mają być zgodne z zasadami procedury SME.