e-Pomoc techniczna
Rachmistrz GT i Rewizor GT – Rozliczanie składki na ubezpieczenie zdrowotne od stycznia 2022 r. w podatku progresywnym (wg skali)
Program: InsERT GT, Rachmistrz GT, Rewizor GT
Kategoria: Deklaracje ZUS, Deklaracje skarbowe i JPK, Wspólnicy
Podstawa prawna
Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 (Ustawa z dnia 29.10.2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw)
Brak odliczenia składki zdrowotnej:
Art. 1 uchyla art. 27b w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych
Art. 9 uchyla art. 13 w ustawie o ryczałcie
Sposób liczenia składki:
art. 15 – zmienia/dodaje art. 79a oraz 81 w świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Skala podatkowa, w tym kwota zmniejszająca podatek
art. 1 pkt 47 – zmienia art. 27 w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych
Ulga dla klasy średniej
Art. 1 pkt 40 – dodaje ust 4a-4c w art. 26 w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych
Składka na ubezpieczenie zdrowotne – informacje ogólne
Składka na ubezpieczenie zdrowotne dla podatku progresywnego wynosi 9% od podstawy. W przeciwieństwie do 2021 roku, w którym można było odliczyć składkę zdrowotną od podatku w wysokości 7,75% podstawy składki, obecnie nie można jej odliczać. Podstawą składki jest dochód z poprzedniego miesiąca. W przypadku, gdy dochód nie przekracza minimalnej podstawy składki, czyli minimalnego wynagrodzenia na początek roku podatkowego, naliczana jest minimalna składka w wysokości 9% z ww. wynagrodzenia.
Składka zdrowotna za styczeń 2022 liczona jest na starych zasadach (9% z 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Obejmuje ją jednocześnie brak odliczenia od podatku.
Roczna podstawa składki i rok składkowy
Roczna podstawa składki zdrowotnej wyznaczana jest przez dochód w roku podatkowym. Suma składek za rok składkowy (np. od lutego 2022 do stycznia 2023) powinna być równa dochodowi za rok podatkowy przemnożonemu przez 9%.
Skala podatkowa
Ulga dla klasy średniej
Jak wyłączyć naliczanie ulgi dla klasy średniej w zaliczkach miesięcznych?
Zmiany w programie
Ewidencja składek (moduł Kartoteki – Wspólnicy – Ewidencja składek)
W trakcie naliczania składek program informuje użytkownika o konieczności wyliczenia deklaracji Podatek PIT (skala) – zaliczka i skł. zdrowotna, jeżeli nie została ona naliczona dla wszystkich wspólników.
Deklaracja Podatek PIT (skala) – zaliczka i skł. zdrowotna (moduł Deklaracje i e-Sprawozdawczość – Deklaracje skarbowe)
Deklaracja wylicza zaliczkę na podatek PIT oraz odpowiednią dla działalności podstawę składki zdrowotnej na podstawie zapisów wprowadzonych do programu z możliwością modyfikacji wartości na samej deklaracji. Wyliczona podstawa składki zdrowotnej znajduje się w polu E.27.
Deklaracja nalicza również ulgę dla klasy średniej w dedykowanej sekcji F.
W przypadku podatników, którzy rozliczają się kwartalnie, deklarację wciąż należy naliczać co miesiąc. Wyliczona na niej podstawa składki zdrowotnej wykorzystywana jest następnie w Ewidencji składek wspólnika do wyliczenia wartości składki. Deklaracja nie nalicza wtedy wartości związanych z podatkiem dochodowym w miesiącach, gdy nie jest to wymagane.
Parametry ubezpieczeń i funduszy ZUS (moduł Administracja – Parametry – Ubezpieczenia i fundusze ZUS na zakładce Składka zdrowotna)
W module zaktualizowano wartości parametrów. Dodatkowo na zakładce Pozostałe dodano możliwość wybrania daty przekazania składek ZUS na 20 (20 dzień następnego miesiąca).
Zagadnienie należy do zbioru zagadnień związanych z rozliczaniem składki na ubezpieczenie zdrowotne od stycznia 2022 roku.