Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Subiekt nexo – Matryca stawek VAT – Kreator zmian

Ostatnia modyfikacja: 08.07.2022

Program: InsERT nexo, Subiekt nexo

Kategoria: Asortyment, Matryca stawek VAT

Termin wprowadzenia nowej ​matrycy VAT​ został przesunięty (z 1 kwietnia) na 1 lipca 2020 r.

W​s​tęp

Od 1 lipca 2020 r. wchodzą w życie zmi​any w podatku od t​owar​ów i usług:

  • wykorzystanie do celów podatkowych kodów PKWiU z 2015 r. (w miejsce specyfikacji z 2008 r.)
  • nowa Matryca stawek VAT

Aby ułatwić ​dostosowanie danych do nowych przepisów, w Subiekcie nexo stworzyliśmy Kreator zmian VAT 2020 r. Poniżej znajdują się objaśnienia, jak działa kreator.​

​UWAGA!! Aby skorzystać z nowości, które zostaną udostępnione wraz z wersją 31.0.0 niezbędne jest posiadanie praw do ww. wersji, natomiast funkcjonalności związane z nowym plikiem JPK wymagają posiadania aktywnego abonamentu na ulepszenia.​ 

1. Gdzie znaleźć kreator i do czego służy

Kreator jest nowością w wersji 31.0.0. Po pierwszym uruchomieniu podmiotu w tej wersji użytkownik dostaje powiadomienie o zmianach od lipca 2020 r., z poziomu którego można uruchomić kreator zmian:


Kreator można również uruchomić z modułu kartoteki asortymentu:


Za pomocą kreatora można kompleksowo, z jednego miejsca dostosować swoje dane w programie do zmienianych przepisów.

UWAGA! Jeśli w przedsiębiorstwie używane są urządzenia zewnętrzne (kasa lub drukarka fiskalna), przed wykonaniem zmian w kreatorze należy przeczytać ten temat e-Pomocy technicznej.​

2. Kreator - aktualizacja kodów PKWiU

Od kwietnia 2020 r. w ustawie o VAT usługi identyfikowane są po kodach PKWiU wg specyfikacji z 2015 r., zaś towary wg kodów CN - np. do celów stosowania obniżonych stawek podatku. Dotychczas dla towarów i usług zarówno w ustawie, jak i Subiekcie nexo stosowana była specyfikacja z 2008 r
Od wersji 30.0.0, w Subiekcie słownik kodów PKWiU zaktualizowany został do nowej specyfikacji. Aktualizacji z udziałem użytkownika wymagają dane w kartotekach asortymentowych. Program nie może przeprowadzić ich automatycznie, ponieważ często jeden „stary" kod rozbijany jest na kilka nowych, np. kod 81.21.10.0 (Usługi niespecjalistycznego sprzątania budynków i obiektów przemysłowych) został rozbity na dwa nowe kody: 81.21.11.0 oraz 81.21.12.0.

W sekcji Aktualizacja kodów PKWiU domyślnie kreator wyświetla każdy znaleziony asortyment z przypisanym kodem PKWiU, który kwalifikuje się do zaktualizowania. Jeśli istnieje jednoznaczne przypisanie – podpowiada je. Jeśli nie – pozostawia wybór użytkownikowi spośród nowych kodów:


Możliwe jest zbiorcze przypisanie kodów np. dla wybranej grupy asortymentu - stosowne polecenie jest dostępne pod listą asortymentu.

 

3. Kreator - Matryca stawek VAT (zmiana stawek VAT asortymentu)

Również od kwietnia wchodzi w życie tzw. „nowa matryca stawek VAT". Na skutek nowelizacji załącznika nr 3 oraz załącznika nr 10 do ustawy o PTU wiele artykułów zmieni stawkę opodatkowania - głównie w branży spożywczej, ale nie tylko. Przykładowo dotyczyć to będzie m.in. pieczywa, gdzie obecnie stawka VAT zależy od terminu przydatności do spożycia. Jeśli data ta nie przekracza 14 dni to stawka wynosi 5%, ale gdy przekracza 14 dni – stosuje się stawkę 8%. W nowej matrycy VAT pieczywo (sklasyfikowane w dziale CN 19 Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka; pieczywa cukiernicze) każdego rodzaju i niezależnie od daty trwałości czy przydatności do spożycia będzie objęte stawką 5%.

Kreator, w oknie Zmiana stawek VAT w asortymentach listuje wszystkie usługi z przypisanym kodem PKWIU z 2015 r. oraz towary i komplety z przypisanym kodem CN, dla których zmienią się stawki VAT. Przy czym pokazywane są wyłącznie te asortymenty, dla których ustawodawca jednoznacznie określił stawkę. Przykładowo:

W załączniku nr 10 (stawka 5%), na pozycji nr 15 asortyment z kodem „2105 00" - „Lody i pozostałe lody jadalne, nawet zawierające kakao" ma stawkę 5% i jest to przypisanie jednoznacznie.

W tym samym załączniku, na pozycji nr 9 kod „ex 12" - „Nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza - wyłącznie towary przeznaczone do spożycia przez ludzi" nie jest jednoznacznym wskazaniem i Subiekt w kreatorze nie wylistuje asortymentu z tym kodem. Dla takich asortymentów konieczne będzie ręczne ustawienie stawki (w zależności od profilu działalności). W tym kroku program pozwala na ręczne dodanie asortymentu do widocznej listy i zmianę stawek.

W przypadku jednoznacznego przypisania Subiekt pokaże listę asortymentu kwalifikującego się do aktualizacji, z informacjami o stawce przed i po zmianie:


W oknie tym dostępna jest także możliwość zbiorczej zmiany stawek przy zakupie dla widocznego (odfiltrowanego) asortymentu. Stosowne polecenia są dostępne na dole ekranu.


Zmiany stawek wiążą się także ze zmianą ceny: np. musztarda w cenie 2,46 zł (netto 2 zł) i dotychczasowej stawce 23%, od kwietnia będzie miała stawkę 8%. Po zmianie stawki można zdecydować, czy program:

  • pozostawi cenę netto (czyli cena brutto towaru spadnie do 2,16 zł),
  • pozostawi cenę brutto (czyli towar pozostanie w cenie brutto 2,46 zł, ale zmieni się cena netto)
  • uzależni zmianę ceny od sposobu wyliczania cen w cenniku.

​Powyższy wybór jest dostępny w tym oknie kreatora:

 


4. Kreator - Aktualizacja dokumentów.

Zmiana stawek VAT w kartotece nie pociąga za sobą zmiany stawki tych asortymentów w dokumentach. W kroku Aktualizacja dokumentów program pozwala na automatyczną zmianę stawek asortymentu na:

  • zamówieniach z transakcją sprzedaży krajowej, dla których nie rozpoczęto jeszcze realizacji;
  • ofertach, dla których status jest niższy niż „zaakceptowana".

Program wyświetla listę powyższych dokumentów, które zawierają na pozycjach asortyment ze stawką inną niż przypisana w kartotece.



Po wybraniu dokumentów pojawia się analogiczny wybór, jak po aktualizacji stawek VAT w asortymencie: czy zachować cenę netto, brutto, czy też zależnie od sposobu wyliczania dokumentu.

UWAGA! Program nie przeliczy zamówień, które mają przypisaną i zarejestrowaną szybką płatność (np. gdy klientowi wysłano link do płatności za pomocą Przelewów24). Wymagana jest tutaj indywidualna modyfikacja użytkownika.

 


5. Kreator - Przypisanie asortymentu do grup JPK.​

Ostatnia funkcja kreatora pozwala na przypisanie asortymentom znaczników JPK. Dla wszystkich podmiotów od 1 października 2020 r. obowiązywać będzie nowa wersja pliku JPK, zawierająca także dane deklaracji VAT-7. Nowa specyfikacja JPK_V7M lub JPK_V7K wprowadza obowiązek stosowania specjalnych oznaczeń dla obrotu niektórymi grupami asortymentu, np. alkoholem, wyrobami tytoniowymi, paliwami). Przewidziano trzynaście takich grup, wykaz oznaczeń JPK_VAT7K/VAT7M dostępny jest tutaj

Przepisy prawne dla części asortymentu określają przypisanie do grup JPK na podstawie kodu CN lub PKWiU. I takie przypadki obsługuje kreator - wyświetla proponowane przypisania oznaczeń JPK dla asortymentu, dla którego zostały one jednoznacznie określone prawnie. ​

Określa to Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług​.



W pozostałych przypadkach przypisanie należy wykonać ręcznie: albo w tym oknie kreatora dodając asortyment z listy, albo w kartotece asortymentu za pomocą operacji zbiorczej - Ustaw grupy JPK.

 ​


Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki