e-Pomoc techniczna
Rachmistrz GT – Jak ustawić mały ZUS Plus?
Program: InsERT GT, Rachmistrz GT
Kategoria: Wspólnicy
Od wersji 1.60 programy księgowe InsERT GT obsługują nowy preferencyjny sposób naliczania składek ZUS dla przedsiębiorców, który obowiązywać będzie od 01.01.2020 roku. Nowe zasady tzw. Małego ZUS-u Plus dedykowane są najmniejszym firmom, których przychód w 2019 roku zamknie się w kwocie 120 tys. złotych (karta podatkowa lub ryczałt) lub miesięczny dochód nie przekroczy 6 tys. zł (zasady ogólne). Składki mają być liczone proporcjonalnie do dochodu. Chęć skorzystania z Małego ZUS-u plus będzie można zgłosić do końca pierwszego miesiąca obowiązywania nowej regulacji.
Od nowego roku znika więc współczynnik wyliczania składek ZUS, który był wykorzystywany w 2019 dla „małego ZUSu".
Podstawa składek wyliczona będzie z wysokością przeciętnego miesięcznego dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej osiągniętego przez podatnika w poprzednim roku kalendarzowym, zgodnie z regułami przewidzianymi w art. 18c ust. 3 i 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeżeli składki na ZUS zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, to dochód powiększa się o te składki.
Najniższa podstawa wymiaru składek będzie stanowić połowę dochodu, z uwzględnieniem liczby dni prowadzenia działalności gospodarczej. Nie będzie ona mogła być przy tym niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku (co stanowi minimalną wysokość podstawy wymiaru preferencyjnych składek ubezpieczeniowych). Nie będzie mogła być wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na dany rok kalendarzowy (co stanowi najniższą „zryczałtowaną" podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i nie korzystają przy tym z żadnych zwolnień oraz ulg).
Dla opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym, jako dochód uznaje się połowę osiągniętego w zeszłym roku przychodu. Gdy ryczałtowiec jest zwolniony z VAT, to podstawa jest wyliczana ze wzoru (Przychód/24), gdy ryczałtowiec jest VATowcem podstawę wylicza się ze wzoru (wartość netto sprzedaży/12).
Nowy sposób naliczania składek ZUS określa się w kartotece wspólnika na zakładce Składki. Po wybraniu pozycji Mały ZUS Plus należy określić okres obowiązywania preferencyjnego naliczania składek oraz podstawę. Podstawę definiuje się za pomocą opcji Kalkulator podstaw.
Jeżeli przychody i wydatki za rok poprzedni zostały w całości wprowadzone do KPIR, można skorzystać z opcji Odczytaj z poprzedniego okresu, która spowoduje automatyczne wyliczenie podstawy z uwzględnieniem tych danych.
Program kontroluje wymagane limity i ostrzega użytkownika, gdy któraś z wyliczonych wartości je przekracza.