Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Subiekt GT – Jak rozliczyć szybkie płatności?

Ostatnia modyfikacja: 22.12.2022

Program: InsERT GT, Rewizor GT, Subiekt GT

Kategoria: Bank, Formy płatności

W wersji 1.59 Subiekta GT wprowadzono nowy moduł w Rozrachunkach o nazwie Rozliczenia pośredników płatności. Moduł ten służy do rozliczania transakcji szybkich płatności przy użyciu pliku CSV wygenerowanego przez operatora. Plik CSV zawiera wszystkie transakcje (płatności) dokonane przez klientów w danym okresie na wskazane konto Przelewy24. Jeżeli nowy moduł nie pojawia się w rozrachunkach po zainstalowaniu nowej wersji programu, należy przywrócić domyślne moduły w programie i ponownie uruchomić program.

Aby wczytać plik CSV, należy:

1. Otworzyć moduł Rozrachunki – Rozliczenia pośredników płatności i wybrać opcję Wczytaj plik.


2. Wskazać plikCSV oraz Subkonto, czyli operatora szybkich płatności.


3. Podłączyć wpłatę do operacji bankowej od kontrahenta Przelewy24 (utworzonej ręcznie lub wczytanej z wyciągu w Homebankingu​). W sekcji Rozliczenia program uzupełni tytuł wpłaty (na podstawie podłączonej operacji bankowej lub rozliczeń), kwotę transakcji (z pliku), kwotę prowizji (na podstawie różnicy między kwotą transakcji oraz kwotą wpłaty) oraz kwotę wpłaty (na podstawie wskazanej operacji bankowej). Użytkownik powinien upewnić się, czy kwota prowizji zgodna jest z kwotą podaną na wyciągu od operatora Przelewy24. Aby dokonać rozliczenia należności (powstałych w wyniku cesji) na operatora szybkich płatności, należy zaznaczyć opcję Rozlicz należności (opcja ta domyślnie jest zaznaczona).​


4. Jeżeli użytkownik chce sprawdzić, jakie operacje zostaną rozliczone lub wprowadzić zmiany w rozliczeniach, może wykorzystać opcję Pokaż rozliczenia.

 

5. W nowym oknie program wyświetli listę transakcji wczytanych z pliku, wartość ich rozliczenia (na podstawie kwoty transakcji z pliku) oraz wyliczoną proporcjonalnie kwotę prowizji. Użytkownik może wykorzystać opcję Rozlicz wszystkie, aby zaznaczyć wszystkie operacje automatycznie. Po zaznaczeniu operacji zatwierdzić rozliczenie przyciskiem OK.

 

6. Efektem wykonania rozliczenia za pomocą pliku CSV jest częściowe rozliczenie należności na operatora szybkich płatności (Przelewy24). Pozostała część należności to prowizje od transakcji, które należy skompensować z fakturą wystawioną przez Przelewy24 (użytkownik może ją wprowadzić jako fakturę zakupu lub zobowiązanie). Aby wprowadzić kompensatę, użytkownik musi zaznaczyć rozliczenia, których dotyczy faktura. Z modułu Rozliczenia pośredników płatności kliknąć dowolną z zaznaczonych pozycji prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Wystaw kompensatę.


7. W oknie kompensaty program automatycznie zaznaczy należności do skompensowania. Użytkownik musi wskazać zobowiązanie powstałe z faktury otrzymanej od Przelewów24 i zapisać kompensatę. Po zapisaniu kompensaty program zaproponuje zrealizowanie kompensaty z bieżącą datą. Zatwierdzenie tej operacji skutkuje zakończeniem rozliczenia szybkich płatności.



Zagadnienie należy do zbioru Subiekt GT – Obsługa szybkiej płatności on-line Przelewy24​.​

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki