e-Pomoc techniczna
Subiekt GT – Jak skonfigurować towary, aby były objęte mechanizmem podzielonej płatności?
Program: InsERT GT, Subiekt GT
Kategoria: Asortyment, Podzielona płatność
Od 1 września 2019 r. weszły w życie przepisy wprowadzające obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności (MPP) dla towarów wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT i dla faktur o wartości przekraczającej 15 000 zł. W związku z tym w programie dodano kreator, który w wybranych kartotekach towarów umożliwia zaznaczenie znacznika Towar objęty mechanizmem podzielonej płatności. Podczas wystawiania faktury, której wartość brutto będzie wynosiła 15 000 zł lub więcej i na której będzie znajdował się towar objęty MPP, automatycznie zaznaczy się odpowiedni znacznik, a na wydruku zostanie umieszczony wymagany prawem napis Mechanizm podzielonej płatności.
Dla towarów z odwrotnym obciążeniem zalecane jest wykonanie kreatora podzielonej płatności w celu zmiany odwrotnego obciążenia na znacznik MPP. Jeżeli odwrotne obciążenie nie było wykorzystywane w towarze, to znacznik można ustawić pojedynczo i zbiorczo dla kartotek towarowych (sposób ten został opisany w dolnej sekcji artykułu).
Aby wykorzystać kreator, należy:
1. W dowolnym module programu rozwinąć górne menu Narzędzia, a następnie wybrać Kreator podzielonej płatności – Towary.
2. Po zapoznaniu się z informacją przejść Dalej.
3. Na liście zostaną wyświetlone pozostałe kartoteki towarowe. Jeżeli kartoteki mają być objęte podzieloną płatnością, należy oznaczyć to w kolumnie PP (rezultat). Po zaznaczeniu odpowiednich pozycji przejść Dalej.
4. Aby zmiany zostały wprowadzone, kliknąć Wykonaj.
Znacznik można również ustawić bezpośrednio w kartotece towaru w zakładce Parametry.
W programie dostępna jest również operacja zbiorcza, dzięki której można zmienić stan znacznika dla wielu towarów jednocześnie. Aby wykorzystać operację zbiorczą, należy zaznaczyć towary, dla których ma zostać zastosowana, a następnie rozwinąć menu Operacje i wybrać Zbiorcze – Parametry – Zmień znacznik "mechanizm podzielonej płatności".
Zagadnienie należy do zbioru Podzielona płatność (Split payment) w systemach InsERT GT.