Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Gratyfikant GT – Informacje ogólne o module ZFSŚ

Ostatnia modyfikacja: 16.11.2023

Program: Gratyfikant GT, InsERT GT

Kategoria: ZFŚS

Moduł umożliwia ewid​encjonowanie op​eracji związanych z Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych. W świetle obowiązujących przepisów pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników (według stanu na dzień 1 stycznia danego roku w przeliczeniu na pełne etaty), mają obowiązek tworzyć taki fundusz. Podstawowym celem tworzenia funduszu jest finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych oraz dofinansowanie zakładowej działalności socjalnej, a podstawowym źródłem finansowania są coroczne odpisy obciążające koszty działalności pracodawcy.


Jak wprowadzić nową operację związaną z ZFŚS?

Służy do tego przycisk Dodaj znajdujący się w górnej części modułu. W nowym oknie należy uzupełnić informacje takie jak:
Rok – Okres, którego dotyczyć będą zapisy związane z ZFŚS.
Typ – Definiuje rodzaj operacji, które można wprowadzić do programu. Ze względu na przepisy związane z prowadzeniem funduszu zostały one podzielone na:

Bilans otwarcia – wartość początkowa funduszu w danym roku, wynikająca np. z niewykorzystania w poprzednim roku środków (niewykorzystane w danym roku środki powinny przechodzić na następny rok). Zapis ten powinien pojawić się zawsze jako pierwszy. W przypadku gdy wartość początkowa funduszu wynosi 0, użytkownik również powinien wprowadzić zapis z wartością zerową.

I rata odpisu – pierwsza rata zasilenia funduszu środkami, zgodnie z przepisami powinna być przekazana w terminie do 31 maja danego roku i wynosić co najmniej 75% kwoty odpisu podstawowego.

II rata odpisu – zasilenie funduszu pozostałą częścią środków – ustawowy termin to nie później niż 30 września.

Rozliczenie końcowe – w przypadku gdy pierwsza i druga rata z jakichś przyczyn nie pokryła 100% odpisu na dany rok, operacja ta powinna stanowić dopełnienie tej wartości.

Zwiększenie – zasilenie funduszu dodatkowymi środkami – przepisy przewidują możliwość powiększenia środków  funduszu z dodatkowych źródeł takich jak:

  • darowizny osób fizycznych i prawnych,

  • odsetki od środków funduszu ulokowanych w bankach,

  • wpływy pochodzące z oprocentowania pożyczek udzielanych na cele mieszkaniowe,

  • sprzedaż, dzierżawa i likwidacja środków trwałych służących działalności socjalnej,

  • przychody z tytułu sprzedaży i likwidacji zakładowych domów i lokali mieszkalnych.

  • Wydatek na rzecz osób – operacja związana z wypłatą środków z funduszu – w tym przypadku na rzecz uprawnionych osób.

  • Wydatek na obiekty – operacja związana z wypłatą środków z funduszu – w tym przypadku na rozbudowę lub modernizację obiektów związanych z działalnością socjalną.

Data, opis i kwota.
Odbiorca – W przypadku operacji rozchodowych (wydatek na rzecz osób, wydatek na obiekty) użytkownik ma możliwość określenia odbiorcy. Pole to może zostać wypełnione ręcznie bądź w zależności od rodzaju wydatku elementem z listy pracowników lub instytucji.

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki