e-Pomoc techniczna
Rewizor nexo – Konfiguracja kont z grupami środków trwałych względem programu Rewizor GT
Program: InsERT nexo, Rewizor nexo
Kategoria: Plan kont, Środki trwałe
Kartoteki księgowe w programie Rewizor nexo służą do automatycznego generowania księgowych Kont analitycznych. Poszczególne Kartoteki ewidencjonowane w tym module mogą być podłączane do wybranych Kont księgowych, co pozwala odzwierciedlać poszczególne obiekty wykorzystywane w codziennej pracy firmy jako kolejne Konta analityczne w zakładowym planie kont.
Jednymi, z dostępnych w programie Kartotek księgowych są Kartoteki grup środków trwałych, które można znaleźć w module Kartoteki księgowe.
W programie Rewizor nexo domyślnie podłączoną kartoteką księgową jest Grupy środków trwałych, która prezentuje konta w inny sposób, niż w programie Rewizor GT. Można jednak dostosować plan kont do wyglądu programu serii InsERT GT. Aby to zrobić, należy:
1. Odłączyć istniejącą kartotekę z konta Środków trwałych (domyślnie 011) klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając Usuń.
Gdy na koncie analitycznym Grup środków trwałych istnieją zapisy, zaleca się skorzystanie z poniższych opcji w kolejnym, nowym okresie obrachunkowym, przed dokonaniem zapisów.
W przypadku, gdy konto zostało użyte w sprawozdaniach finansowych i/lub deklaracjach, należy usunąć powiązanie. Można to zrobić z poziomu otwartej kartoteki, gdzie w sekcji Użycie w sprawozdaniach wystarczy usunąć zapisy, klikając prawy przycisk myszy i wybierając Usuń.
2. Zaznaczyć konto syntetyczne Środków trwałych, rozwinąć górne menu Dodaj i wybrać Analityka kolejnego poziomu.
3. Wybrać jeden z dostępnych Typów numeru analityki i zatwierdzić przyciskiem OK.
- O stałej długości – przykładowo trzypozycyjny, od 001 do ZZZ.
- O zmiennej długości – czyli w miarę dodawania kolejnych analityk na danym poziomie konta długość numeru będzie się zwiększała, przykładowo 1, 2, 3, ..., 10, 11, 12, ..., 9997, 9998, 9999 itd.
- Kartoteka – wykorzystując kartotekę klientów, w planie kont wszystkim elementom tej kartoteki (czyli klientom) można będzie nadać numery analityk o określonej długości.
W tym punkcie należy wybrać O stałej długości lub O zmiennej długości. Na tym przykładzie zostanie wybrana opcja O zmiennej długości.
4. Uzupełnić formularz nowego konta i zatwierdzić przyciskiem Zapisz.
5. Zaznaczyć nowo stworzone konto analityczne, ponownie rozwinąć górne menu Dodaj i wybrać Analityka kolejnego poziomu.
6. Wybrać Kartoteka i kliknąć OK.
7. Wybrać odpowiednią kartotekę (w zależności od Grupy środków trwałych, dla których konto zostało stworzone, w tym przypadku GRUNTY, czyli Środki trwałe z grupy „0”) i zatwierdzić przyciskiem Zapisz.
8. Czynności w krokach 2-7 należy powtórzyć dla każdej z Grup środków trwałych. Należy pamiętać, żeby z każdym, kolejnym kontem kartotekowym (punkt 7) wybierać odpowiednią Grupę środków trwałych.
Po zakończeniu prac nad kontem Środki trwałe w planie kont efekt powinien prezentować się następująco: