Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Jak dodać wspólnika, naliczyć mu składki i wystawić na niego deklarację w Rachmistrzu GT (KPiR)?

Ostatnia modyfikacja: 07.07.2022

Program: InsERT GT, Rachmistrz GT

Kategoria: Deklaracje skarbowe i JPK, KPiR, Wspólnicy

Moduł Wspólnicy ewidencjonuje informacje o właścicielach firmy oraz osobach współpracujących i małżonkach na potrzeby wspólnych rozliczeń podatkowych i ZUS. Właściciel jednoosobowej działalności to w kontekście programu wspólnik, który posiada 100% udziałów. Dane o wspólnikach są wykorzystywane w wielu funkcjach programu:

  • w deklaracjach PIT-5 – w przypadku pracy Rachmistrza GT w formie Księgi przychodów i rozchodów;
  • w deklaracji VAT-7 – jeżeli w danych podmiotu zaznaczono, że podmiot jest osobą fizyczną i wskazano właściciela, którego dane mają się pojawiać na deklaracji podatku VAT;
  • we wszystkich deklaracjach płacowych (PIT-4, PIT-8A, PIT-8B, PIT-11) – jeżeli w danych podmiotu zaznaczono, że podmiot jest osobą fizyczną i wskazano właściciela, którego dane mają się pojawiać na deklaracjach;
  • w danych do deklaracji ZUS – uwzględniane są składki na ubezpieczenia ZUS wspólników;
  • w module KPiR – księgowane są w koszty składki ubezpieczeniowe wspólników;
  • w module Pojazdy – w przypadku ewidencjonowania pojazdów będących własnością właścicieli firmy.

Aby utworzyć nowego wspólnika, należy:

1. Przejść do modułu Kartoteki Wspólnicy i kliknąć Dodaj.


2. Zakładka Ogólne służy do wprowadzenia podstawowych danych nowego wspólnika, z których najważniejszą informacją jest jego Udział w firmie.


3. W zakładce Dodatkowe należy określić Urząd skarbowy. Jeżeli nie został on jeszcze wprowadzony do programu, można utworzyć nową kartotekę urzędu korzystając z przycisku +. Dodatkowo można wprowadzić Rachunki bankowe oraz Adres e-mail wspólnika.


4. W zakładce Podstawy należy określić, czy wspólnik posiada indywidualne podstawy ubezpieczeń, czy mają one być pobierane z ustawień globalnych programu, które znajdują się w module AdministracjaUbezpieczenia i fundusze ZUS.


5. Składki definiują: które składki na ubezpieczenie będą naliczane dla wspólnika, które z nich przy dekretowaniu będą się księgować do KPiR/EP oraz czy składki do zaliczki mają być pobierane z miesiąca wstecz, miesiąca bieżącego lub mają być w ogóle nieuwzględniane. Dodatkowo górna tabela pozwala określić sposób rozliczania ZUS (poza standardowym dostępne są: ulga na start, mały ZUS o podstawie w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia oraz mały ZUS wyliczany według przychodów).



6. Zakładka Podatek służy do określenia Sposobu rozliczania PIT oraz Ulgi w ramach PIT-0 i dodatkowych parametrów z nimi związanych, takich jak naliczanie zaliczek nieprzekraczających 1000 zł, uwzględnianie rocznej ulgi podatkowej na zaliczkach i deklaracjach rocznych.


7. Zakładka ZUS umożliwia ustalenie tytułu ubezpieczenia, prawa do emerytur, stopnia niepełnosprawności oraz stopnia niezdolności do pracy.


8. Zakładka Deklaracje ZUS umożliwia ustalenie rodzaju generowanej przez program deklaracji oraz danych do deklaracji, np. wysokości różnego rodzaju zasiłków.


Zagadnienia związane ze wspólnikami i ich deklaracjami:

1. Jak zmienić metodę wyliczania zaliczki na podatek PIT z liniowej na progresywną i odwrotnie w InsERT GT?

2. Jak wyliczyć zaliczkę miesięczną/kwartalną PIT w InsERT GT?

3. Jak naliczyć składki wspólnika?​

4. Przy wyliczaniu zaliczki PIT pojawia się komunikat "Nienaliczone składki wspólnika". W jaki sposób naliczyć składki i przenieść je do KPiR?

Temat należy do Zbioru zagadnień e-Pomocy istotnych przy konfigurowaniu i rozpoczęciu pracy z Rachmistrzem GT (KPiR)​.

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki