Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Gratyfikant nexo – Czy po ustaniu zatrudnienia można stosować kwotę zmniejszającą podatek?

Ostatnia modyfikacja: 01.07.2024

Program: Gratyfikant nexo, InsERT nexo

Kategoria: System wynagrodzeń, Wynagrodzenia

​Zmiana przepisów od 1 stycznia 2023 roku

​W związku z ustawą z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (DU 2022 poz. 1265) w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono artykuł 31a ustęp 7, który jednoznacznie stwierdza, że po ustaniu stosunku prawnego stanowiącego podstawę dokonywania przez płatnika świadczeń podatnikowi, płatnik przy obliczaniu zaliczki pomija oświadczenia i wnioski złożone uprzednio przez podatnika, z wyjątkiem wniosków dotyczących:

  • ​niestosowania ulgi dla młodych;

  • niestosowania miesięcznych kosztów pracowniczych;

  • ​niestosowania kosztów autorskich​.

W związku z tym od 1 stycznia 2023 Gratyfikant nexo przy obliczaniu zaliczki na podatek od wynagrodzeń wypłacanych po ustaniu zatrudnienia nie uwzględnia kwoty pomniejszającej podatek (ulgi podatkowej).​


Zasady obowiązujące do końca 2022 roku​​

Płatnik (zakład pracy) zmniejsza miesięczną zaliczkę na podatek o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, o ile pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złożył zakładowi pracy stosowne oświadczenie (PIT-2), w którym stwierdził, że:

  1. nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,

  2. nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,

  3. nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 updof,

  4. nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

  5. ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia.

 ​

PIT-2 nie składa się, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego w latach poprzednich nie uległ zmianie. Tak wynika z art. 32 ust. 3 i 3a updof.

 

W świetle tych przepisów pojawiają się różne interpretacje, czy po ustaniu zatrudnienia oświadczenie PIT-2 wiąże jeszcze pracodawcę? Do tej pory większość ekspertów opowiadała się za tym, że oświadczenie PIT-2 po ustaniu zatrudnienia wygasa.

Jednak inne stanowisko zajął w tej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny w swoim wyroku z 8 marca 2016 r., sygn. akt II FSK 41/14. NSA uznał prawo do stosowania kwoty zmniejszającej przy obliczaniu zaliczki na podatek od wynagrodzenia wypłacanego po ustaniu zatrudnienia.

Od tego czasu Ministerstwo Finansów interpretuje tę kwestię zgodnie z powyższym wyrokiem NSA.

W związku z nowym stanowiskiem Ministerstwa oraz większości renomowanych wydawnictw i portali zajmujących się prawem podatkowym:

Gratyfikant nexo od wersji 22 uwzględnia nową interpretację przepisów i dla wszystkich nowych wypłat naliczanych w tej wersji (ale także dla wypłat naliczanych w starszych wersjach i przeliczonych w wersji 22) zastosuje ulgę podatkową także po ustaniu zatrudnienia.

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki