e-Pomoc techniczna
Rewizor nexo – Schemat kompensaty na podstawie wartości nagłówkowych
Program: InsERT nexo, Rewizor nexo
Kategoria: Dekretacja dokumentów, Schematy
Kompensata wzajemnych zobowiązań pozwala rozliczyć rozrachunki w systemie, gdy kontrahenci są jednocześnie wierzycielami i dłużnikami. W poniższym artykule zostanie stworzony schemat dekretacji dla kompensaty, która opiera się na wartościach nagłówkowych dla prostych przypadków (kompensowanie odbywa się w obrębie jednej należności oraz jednego zobowiązania). Opis poszczególnych pól w schemacie został opisany w innym temacie e-Pomocy technicznej tutaj.
Aby stworzyć schemat dekretacji kompensaty, należy:
1. Przejść do modułu Dekretacja dokumentów na zakładkę Schematy dekretacji i z górnego menu Dodaj wybrać Schemat dekretacji.
2. W sekcji Podstawowe wprowadzić Nazwę schematu oraz typ dokumentu Kompensata. Dodatkowo w polu Zapis księgowy wskazać na Twórz dekret. Warunek wyboru określa, kiedy program ma użyć schematu, który jest definiowany. W przypadku większej ilości schematów warunki pozwolą systemowi zadekretować dokument według poprawnego schematu.
3. Sekcja Zapis księgowy służy do określenia, w jaki sposób program ma automatycznie wypełniać pola widoczne jak na zrzucie poniżej. Pełen opis funkcji zawartych znajduję się tutaj.
4. Pozycje Zapisu służą do wskazania, na jakie konta kwoty z dokumentu mają zostać zaksięgowane. W tym celu należy kliknąć Dodaj pozycję.
5. W pierwszej kolejności zostanie zdefiniowane konto Rozrachunków z dostawcami. Kontekst wybrać na Nagłówek dokumentu oraz wybrać konto z dostawcami z analityką (N) Podmiot. W omawianym przypadku jest to 202. Tryb dekretacji rozrachunków Podłącz lub przerwij dekretację. Następnie wskazać Strona: Winien oraz Kwota: (N) Wartość. Treść na pozycjach dekretu zostanie pobrana z (N) Numeru kompensaty. Przycisk Zamknij zatwierdzi pozycje schematu.
6. Kolejna pozycja zostanie zdefiniowana dla konta, które odpowiada za Rozrachunki z odbiorcami o Kontekście Nagłówek dokumentu. W omawianym artykule jest to 201 z analityką (N) Podmiot. Tryb dekretacji rozrachunków ustawić na Podłącz lub przerwij dekretację. Strona Ma w kwocie (N) Wartość. Treść (N) Numer kompensaty. Zmiany zatwierdzić przyciskiem Zamknij.
Tak wygląda przykładowy schemat dla kompensat. Schemat ten jest odpowiedni tylko dla prostych przypadków, np. użytkownik chce wykonać kompensatę faktury sprzedaży z fakturą zakupu z danym kontrahentem. Grupę należy dodać poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy i Grupa (lub skrótem CTR+G).
Poniżej znajduje się lista tematów w przypadku bardziej zaawansowanych kompensat, gdzie np. użytkownik nie pamięta, na jakie konta były dekretowane dokumenty handlowe, system sam wybierze konto księgowe oraz jego stronę na postawie rozliczeń. Dodatkowo zostały opisane proste księgowania w przypadku jednej należności i jednego zobowiązania.