e-Pomoc techniczna
Subiekt Sprint – Jak przenieść dane na inny komputer?
Program: Subiekt Sprint 2
Kategoria: Przeniesienie danych
Aby przenieść dane na inny komputer, najpierw należy zabezpieczyć je na komputerze pierwotnym, wykonując archiwizację programu Subiekt Sprint, a także programu handlowego. Informację, jak wykonać archiwizację podczas zamknięcia programu Subiekt Sprint można znaleźć tutaj, natomiast w osobnych artykułach opisane jest przeniesienie danych systemu InsERT GT i InsERT nexo. Dodatkowo stanowisko, na którym dane zostaną odtworzone, musi posiadać zainstalowane programy linii GT lub nexo w wersji serwerowej, a nie klienckiej (instalacja standardowa lub zaawansowana z serwerem SQL). W celu wykonania dearchiwizacji i przywrócenia danych należy:
UWAGA!! W pierwszej kolejności należy przenieść dane systemu handlowego. Należy pamiętać, aby podmiot przenoszony ze starego komputera nazwał się identycznie w nowej lokalizacji.
1. Utworzyć na dysku C: dwa nowe foldery (jest to podyktowane zabezpieczeniami i uprawnieniami systemu Windows). Dla przykładu w tym przypadku użyto katalogów o nazwach Archiwum i Roboczy. Zabezpieczone dane przenieść do katalogu Archiwum, a katalog Roboczy pozostawić pusty.
2. Uruchomić program Subiekt Sprint Zarządzanie, następnie wybrać opcję Dearchiwizuj.
3. Jako Lokalizację archiwum bazy danych wskazać przekopiowany plik z rozszerzeniem.bak znajdujący się we wcześniej utworzonym katalogu Archiwum. Jako Lokalizację roboczą wybrać katalog o nazwie Roboczy z tej samej lokalizacji. Ustalić nazwę przywracanej bazy danych.
4. W sekcji Parametry serwera bazy danych wpisać dane połączeniowe do serwera, na którym mają zostać zdearchiwizowane dane.
5. Wpisać Nazwę pliku startowego, która będzie wyświetlana podczas uruchamiania programu Zarządzanie, następnie kliknąć Dearchiwizuj.
6. Proces może być czasochłonny. Jego zakończenie sygnalizuje komunikat Dearchiwizacja została ukończona pomyślnie.
UWAGA!!! W przypadku, gdy dane mają zostać przeniesione na komputer z inną wersją SQL, należy pamiętać, że nie ma możliwości wykonania dearchiwizacji w przypadku przenoszenia z nowszej wersji SQL (np. 2016) na starszą (np. 2008R2). W takim wypadku należy zaktualizować silnik bazy danych SQL do minimum takiej samej wersji, w jakiej archiwum było tworzone. Artykuł opisujący jak sprawdzić wersję SQL systemu linii GT dostępny jest tutaj, natomiast nexo tutaj. Może się zdarzyć również sytuacja, w której dearchiwizacja nie powiedzie się z powodu zbyt dużej różnicy wersji SQL ( przykładowo archiwum było stworzone na silniku MS SQL Server 2000, a dearchiwizacja odbywa się na silniku MS SQL Server 2014). W takiej sytuacji należy zaktualizować SQL lub założyć nową tzw. instancję serwera, na której zostanie przeprowadzona dearchiwizacja pośrednia.