e-Pomoc techniczna
Gratyfikant nexo – Jak stworzyć premię procentową na podstawie składnika parametrycznego przypisanego do składnika płacowego?
Program: Gratyfikant nexo, InsERT nexo
Kategoria: System wynagrodzeń
Gratyfikant nexo jest domyślnie wyposażony w szereg Składników płacowych, które mogą być wykorzystywane w procesie naliczania Wynagrodzeń. Ich różnorodność pozwala na prowadzenie kadr i płac bez przeprowadzania dodatkowej konfiguracji. Oczywiście istnieje możliwość tworzenia nowych Składników płacowych, które będą odpowiadały potrzebom firmy.
Przed dodaniem Premii procentowej na podstawie składnika parametrycznego, której wartość będzie można ustalać przy tworzeniu każdej Listy płac, należy wcześniej przygotować kilka składników płacowych. Aby to zrobić, należy:
1. W module System wynagrodzeń przejść do zakładki Składniki parametryczne rozwinąć górne menu Dodaj i wybrać Składnik parametryczny.
2. Uzupełnić Nazwę, ustawić Status jako Aktywny i wpisać domyślną Wartość procentową, która będzie się podpowiadać. Opcjonalnie można uzupełnić Opis, wybrać, czy Składnik płacowy ma być widoczny na wydruku umowy i jeśli ma się drukować, określić jego Nazwę na wydruku. Tak stworzony Składnik parametryczny należy zatwierdzić przyciskiem Zapisz.
3. Przejść na zakładkę Składniki płacowe, rozwinąć górne menu Dodaj i wybrać Składnik płacowy.
4. Wpisać Nazwę, ustawić Zmienność i wybrać oraz uzupełnić Definicje. Poniżej przykładowa definicja:
WartoscWyliczona("Podstawa miesięczna","B",0,0)*WartoscWyliczona("Procent premii","B",0,0)/100
Ponadto warto zwrócić uwagę na sekcje Wliczanie do podstaw. Wszystkie naniesione zmiany należy zatwierdzić przyciskiem Zapisz.
Po stworzeniu tych Składników płacowych premię od podstawy wraz z podstawowym składnikiem płacowym, na podstawie którego jest ona wyliczana (W tym przypadku jest to Podstawa miesięczna) należy umieścić w Definicji listy płac. Aby to zrobić (na przykładzie nowej Definicji listy płac), należy:
1. Przejść na zakładkę Definicje listy płac, rozwinąć górne menu Dodaj i wybrać Definicja listy płac.
2. Uzupełnić dane podstawowe, w sekcji Rozliczenie zaznaczyć, co rozliczać ma Lista płac, w sekcji Składniki dodać premię od podstawy i składnik powiązany z nim, a w sekcji Parametry – Składnik parametryczny procent premii. Zmiany należy zatwierdzić przyciskiem Zapisz.
3. Po zaznaczeniu (w tym przypadku) nowo stworzonej Definicji listy płac, rozwinąć górne menu Operacje i wybrać Przypisz do umów.
4. W pierwszym kroku kreatora Przypisywaniu definicji listy płac do umów wybrać umowy (gdzie po zaznaczeniu pola w kolumnie Umowa warto skorzystać z klawisza F2, będzie, któremu będzie można wybrać umowy zbiorczo) i kliknąć przycisk Dalej.
5. Upewnić się, czy w kolumnie Wartość są wszystkie kwoty i wartości wpisane poprawnie, po czym zakończyć kreator Przypisywania definicji listy płac do umów przyciskiem Zakończ.
Ostatnim krokiem jest wyliczenie Listy płac, która w odpowiednim momencie wyświetli Składniki płacowe, w tym procent premii, który będzie można uzupełnić ręcznie.