e-Pomoc techniczna
Subiekt GT – Czym jest Ewidencja sprzedaży wyrobów akcyzowych używanych przez podmiot pośredniczący i jak z niej korzystać?
Program: InsERT GT, Subiekt GT
Kategoria: Akcyza
W programie istnieje Ewidencja wyrobów akcyzowych używanych przez podmiot pośredniczący, która spełnia obowiązek ewidencjonowania używania wyrobów węglowych przez podmiot pośredniczący, jaki narzuca art. 138i. ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym oraz §9.2 rozporządzenia w sprawie ewidencji i innych dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy.
W przypadku rozchodu wewnętrznego (RW) dostępna jest jedynie opcja naliczania lub nienaliczania podatku akcyzowego. Za pomocą tego dokumentu należy ewidencjonować użycie wyrobów węglowych przez podmiot pośredniczący, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy o podatku akcyzowym. W przypadku użycia wyrobów węglowych podlegających zwolnieniu należy wskazać jedną z przyczyn zwolnienia na zakładce Akcyza dokumentu RW. Na tej podstawie prowadzona jest w programie ewidencja użycia wyrobów węglowych przez podmiot pośredniczący, o której mowa w art. 138i ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym.
Ewidencja wyrobów akcyzowych używanych przez podmiot pośredniczący przechowuje dane zaimportowane na podstawie dokumentów oraz dopisane ręcznie. Zmiana zawartości dokumentów nie wpływa na dane już zaimportowane do ewidencji. Ewidencja umożliwia pracę w dwóch trybach – bufora i właściwej ewidencji.
Funkcja Dodaj
W tym oknie należy uzupełnić ręcznie dane, które dotyczą dokumentów związanych z wyrobami akcyzowymi takie jak np.: Numer dokumentu, Magazyn. W przypadku danych związanych towarem istnieje możliwość wykorzystania wcześniej utworzonych kartotek w systemie. Przycisk Zapisz wprowadzi dany dokument do Bufora.
Funkcja Importuj
W tym przypadku należy wybrać dokumenty wcześniej wprowadzone do programu w odpowiedni sposób. W tym oknie należy wybrać odpowiednie filtry, zaznaczyć wybrany dokument i kliknąć przycisk Zapisz w ewidencji wprowadzi dany dokument do Bufora.
Dane z dokumentów po zaimportowaniu trafiają do bufora, tu mogą być jeszcze modyfikowane i usuwane. Bufor nie stanowi jednak jeszcze ewidencji i nie spełnia wymogów ustawowych. Dlatego po wstępnym przejrzeniu danych należy je zatwierdzić (opcja ta dostępna jest zarówno pod prawym przyciskiem myszy, jak i w górnym menu Pozycje ewidencji) w celu przeniesienia do właściwej ewidencji, w której zostają one trwale zapisane.
Uwaga! Operacja zatwierdzenia jest nieodwracalna. Zapisów w ewidencji nie można usuwać ani modyfikować.
Zatwierdzonych zapisów nie będzie można już ich poprawiać ani usuwać. W razie popełnienia pomyłki możliwe jest jedynie wprowadzanie zapisów korygujących. Zapisy te zgodnie z ustawą przekreślają zapisy oryginalne bez ich usuwania i dodają nowe zapisy z informacją o tym, kto i kiedy dokonał korekty.