Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Gratyfikant GT – Konfiguracja podstawowych parametrów

Ostatnia modyfikacja: 04.11.2024

Program: Gratyfikant GT, InsERT GT

Kategoria: Aktualizacja, Parametry

​Ustawienia dotyczące większości modułów programu są dostępne w jednym zbiorczym module Administracja Parametry. Przed rozpoczęciem pracy z programem warto sprawdzić, czy każdy z parametrów odpowiada specyfice pracy.


Aktualizacje biznesowe

Parametr odpowiada za pobieranie kursów walut i parametrów dodatkowych. Domyślnie pobieranie jest wyłączone, użytkownik może to zmienić decydując się na jedną z dostępnych opcji. Opcja Gdy dostępne na serwerze, pobierze najnowsze parametry od razu w momencie ich publikacji na serwerze.


Dane podmiotu

Jeden z ważniejszych parametrów w programie. W przypadku, gdy w Kreatorze wdrożeniowym nie zostaną wypełnione wszystkie dane, można je uzupełnić w tym parametrze. W zakładce Podstawowe, Dodatkowe i Rejestracja należy uzupełnić informacje o firmie. Zakładka Działalność służy do wyboru Urzędu skarbowego, Formy prawnej, wskazania Osoby fizycznej do deklaracji i wyboru Typu/Rodzaju prowadzonej działalności.



Parametry Gratyfikanta

Ta sekcja służy do ustalenia podstawowych parametrów, z jakich korzystać będzie program. Warto uważnie prześledzić dostępne opcje oraz zapoznać się z artykułem pomocy (F1). Najważniejsze parametry to: Rok rozpoczęcia pracy, Zmiana miesiąca pierwszej wy​płaty, Dzień przekazania składek ZUS oraz parametry dotyczące Kosztów uzyskania przychodów, Podatków i Zasiłków.



Parametry czasu pracy

Moduł pozwala na zdefiniowanie wysokości dodatkowej stawki za godziny nadliczbowe, pracę w godzinach nocnych lub dniach świątecznych. Użytkownik powinien ustalić, jaki procent stawki podstawowej należy się pracownikowi za pracę wykonywaną poza nominalnym czasem pracy. Dodatkowo należy wprowadzić ustalenia dotyczące potrącenia chorobowego, zaokrągleń stawki zasiłków i wynagrodzenia chorobowego oraz liczby dni wypłacania wynagrodzenia chorobowego. Na zakładce Godziny normatywne przedstawione są normatywne godziny do przepracowania w danych miesiącach. Domyślne ustawienia są zgodne z zaleceniami kodeksu pracy.


Stałe płacowe

W tym oknie można przypisać wartości stałych płacowych w danym okresie. Pobierają się one automatycznie pod warunkiem uruchomionej usługi InsMAIL oraz odpowiedniego skonfigurowania pobierania parametrów we wcześniej wspomnianym oknie Aktualizacji biznesowych.


Podatki i koszty

W poszczególnych sekcjach można ustalić wartość progów i stóp podatkowych, ulg podatkowych oraz sposób zaokrąglania dochodu i podatku. Parametry te są wykorzystywane m.in. do: wyliczania deklaracji PIT-5 i PIT-5L, deklaracji rocznych PIT-36 i PIT-37, wyliczania wynagrodzeń z tytułu umów o pracę oraz wyliczania rachunków do umów cywilnoprawnych. Podział na zakładki dotyczące danego podatku/operacji


Ubezpieczenia i fundusze ZUS

Dzięki tej funkcji użytkownik będzie mógł ustalić wysokości ubezpieczeń i funduszy ZUS, limit naliczania składki oraz podstawę wymiaru składek. Parametry te będą wykorzystywane podczas wystawiania umów cywilnoprawnych oraz wynagrodzeń z tytułu umów o pracę. Na zakładce Pozostałe można ustawić parametry dotyczące składek na FEP, GŚP, FP, FS, dzień przekazania składek do ZUS oraz wersję pliku KEDU do komunikacji z Płatnikiem.


Temat należy do Zbioru zagadnień e-Pomocy istotnych przy konfigurowaniu i rozpoczęciu pracy z Gratyfikantem GT.

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki