Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Rewizor nexo – Czym jest i jak dodać ponowne zaliczenie do VAT?

Ostatnia modyfikacja: 21.10.2024

Program: InsERT nexo, Rewizor nexo

Kategoria: Ewidencje VAT

Ulga na złe długi to pomoc dla podatników VAT, którzy nie otrzymali zapłaty od swoich kontrahentów w ustalonym przez ustawę terminie 90 dni, liczonym od daty upływu terminu płatności wskazanego na fakturze lub w umowie. Dzięki tej uldze wierzyciel (czyli sprzedawca) może odzyskać kwotę podatku należnego od transakcji, za którą nie dostał płatności. Z kolei nabywca musi skorygować odliczony VAT związany z niezapłaconą fakturą. Wykorzystanie tej procedury wpływa zarówno na wierzyciela, jak i na podatnika.

Zapisy ponownego zaliczenia do VAT służą do ujęcia podatku VAT, który wcześniej został skorygowany z powodu ich nieopłacenia w terminie w ramach ulgi za złe długi, a które zostały uregulowane (również częściowo) przez podatnika.

Tworzenie takich dokumentów z poziomu ewidencji VAT przeznaczone jest dla tych użytkowników, którzy nie korzystają z ewidencji rozrachunków bądź posiadają niewielką ilość zdarzeń tego typu. W przypadku wykorzystania dokonywania płatności z poziomu rozrachunków proces generowania ponownych naliczeń VAT jest w dużej mierze zautomatyzowany. Więcej o tym można przeczytać w temacie e-Pomocy technicznej InsERT nexo – Jak obsłużyć korekty podatku VAT należnego i naliczonego?

Aby dodać Ponowne zaliczenie VAT, należy utworzyć Korektę VAT. Aby to zrobić, należy:

1. Przejść do modułu Ewidencja VAT sprzedaży/zakupu, rozwinąć górne menu Dodaj i wybrać Korekta VAT (nieterminowe płatności).

 

2. Na przykładzie korekty VAT od dokumentu sprzedaży, uzupełnić pole Dokument, wybrać Dokument źródłowy i uzupełnić Datę wystawienia faktury i Termin płatności.

 

3. Po zapisie korekty podatku należnego należy utworzyć Ponowne zaliczenie do VAT.

 

4. Po wybraniu z listy Dokumentu korekty należy uzupełnić Datę zapłaty i zatwierdzić przyciskiem Zapisz.


Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki