Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Rachmistrz nexo – Jak naliczyć różnice kursowe od środków pieniężnych (KPiR)?

Ostatnia modyfikacja: 14.05.2024

Program: InsERT nexo, Rachmistrz nexo

Kategoria: Różnice kursowe


​Naliczania różnic kursowych od środków pieniężnych dokonuje się na podstawie ewidencji operacji bankowych zaewidencjonowanych w systemie. Za wskazany okres (który nie może wykraczać poza okres obrachunkowy, w jakim pracuje Rachmistrz nexo) wyszukiwane są operacje bankowe wpływu oraz wypływu w walucie innej niż systemowa, tworzące przepływ środków na rachunku bankowym. Operacje przychodów i powiązanych z nimi rozchodów określone w PLN są pomijane podczas określania przepływu środków pieniężnych na rachunku walutowym. Przepływ środków jest określany wg kolejności FIFO: dla operacji wpływu na rachunek jest przyporządkowywany rozchód z rachunku w takiej samej wartości. Dla tak przygotowanej kolejki przepływów określane są kursy wpływu i wypływu. Aby naliczyć różnice kursowe od środków pieniężnych, należy:

1. Przejść do modułu Rozrachunki, przejść na zakładkę Różnice kursowe, a następnie z górnego menu Dodaj wybrać Nalicz różnice kursowe od środków pieniężnych.

​ 

2. Wskazać okres, datę naliczenia i rachunek bankowy, a następnie kliknąć OK.


3. Wybrać, z jakiego rachunku mają zostać pobrane operacje oraz Okres od i do (jeżeli mają być inne, niż w kroku 2). Data naliczenia określa faktyczne naliczenie różnic, a tabela Rodzaj kursu wpływu i wypływu wskazuje programowi, skąd ma pobrać kurs.

 

4. W sekcji Rozliczenia ujrzymy operacje Wpływu i Wypływu oraz przypisane kursy walut, na podstawie których zostały wyliczone różnice dodatnie oraz ujemne. W podsumowaniu widoczna jest kwota zsumowanych pozycji. Przycisk Zapisz zatwierdzi dokument, oraz spowoduje, że będzie można go zadekretować wg wcześniej zdefiniowanego schematu dekretacji.

 ​

Artykuł należy do zbioru zagadnień istotnych przy zamykaniu okresu obrachunkowego​​.​​

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki