Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Rachmistrz GT – Kalkulator opłacalności zmiany formy opodatkowania z ryczałtu ewidencjonowanego na skalę podatkową​?

Ostatnia modyfikacja: 27.09.2023

Program: InsERT GT, Rachmistrz GT

Kategoria: Deklaracje skarbowe i JPK, Zmiana formy księgowości

​Zgodnie z przepisami tak zwanego Polskiego Ładu 2.0 przedsiębiorcy, którzy od początku 2022 roku zdecydowali się na rozliczanie ryczałtem, mogą po zakończeniu roku zmienić decyzję i rozliczyć się według skali podatkowej, składając za 2022 rok PIT-36. Decyzja ta powinna opierać się na analizie, gdyż nie każdemu przedsiębiorcy opłaci się taka zmiana. Aby ułatwić użytkownikom Rachmistrza GT decyzję w tej sprawie. W wersji 1.74 udostępniony został kalkulator opłacalności zmiany formy opodatkowania. Aby uruchomić wspomniany kalkulator opłacalności należy:

​1. Uruchomić program i kliknąć górne menu NarzędziaKalkulator zmiany formy opodatkowania.


2. Z rozwijanej listy wybrać wspólnika, dla którego ma zostać dokonane wyliczenie i kliknąć OK.


Po zatwierdzeniu zostanie otwarta zostaje domyślna przeglądarka internetowa, w której prezentowane są wyliczenia.

Pierwsza część kalkulatora to zestawienie przychodów osiągniętych w 2022 roku w podziale na poszczególne stawki ryczałtu zarówno w tym miejscu, jak i pozostałych sekcjach pola formularza można edytować ręcznie.


Kolejna sekcja to symulacja kosztów, jakie znalazłyby się w KPiR za 2022 rok. Kalkulator sprawdza zapisy w ewidencjach księgowych, które mogą generować koszty i wykazuje ich sumaryczne wartości. W kolejnych polach prezentowane są między innymi zapisy z ewidencji VAT zakupu, amortyzacja środków trwałych czy naliczone składki ZUS na ubezpieczenia społeczne.


Dodatkowo w sekcji Opcje można podać ilość posiadanych dzieci, a także zaznaczyć ewentualne rozliczanie ze współmałżonkiem i podać dochód współmałżonka.


Na podstawie wartości z formularza w sekcji Podsumowanie program prezentuje przewidywany zysk lub stratę, jakie przyniosłaby zmiana formy opodatkowania w 2022 roku. Wyliczone wartości są jednak symulacją i należy je traktować informacyjnie.


Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki