e-Pomoc techniczna
Rachmistrz GT – Jak uwzględnić różnicę remanentową przy wyliczaniu podstawy składki zdrowotnej?
Program: InsERT GT, Rachmistrz GT
Kategoria: Deklaracje skarbowe i JPK
Program Rachmistrz GT umożliwia prowadzenie ewidencji remanentów oraz zaliczenia różnicy remanentowej do kosztów podczas wyliczania podstawy składki zdrowotnej. W celu uwzględnienia wartości różnicy w deklaracji należy:
1. Wprowadzić remanenty do ewidencji w programie. W celu wykazania różnicy konieczne jest wprowadzenie w okresie obrachunkowym remanentu początkowego oraz co najmniej jednego remanentu końcowego. Temat e-Pomocy technicznej opisujący jak wprowadzić remanent początkowy dostępny jest tutaj, a końcowy tutaj.
2. Aby dodawane remanenty zostały uwzględnione w podstawie zdrowotnego, powinny mieć zaznaczoną opcję Uwzględnij remanent w zaliczce.
3. Kolejnym wymaganiem jest zaksięgowanie remanentów. Różnica remanentowa zostanie uwzględniona przy wyliczeniu podstawy zdrowotnego za miesiąc następujący po miesiącu zaksięgowania remanentu końcowego.
4. Różnica zaksięgowanych remanentów zostanie wykazana w polu 10. Koszty z działalności deklaracji Podstawa składki zdrowotnej (skala/liniowy) tylko, jeżeli jest ujemna. Dodatnie różnice nie są uwzględniane.