Załóż firmę przez telefon
Chcesz założyć firmę? Wystarczy zadzwonić pod numer 801 055 088 w godz. 8-16. W trakcie rozmowy konsultant wyjaśni zasady rejestracji, przyjmie dane, wypełni wniosek i wprowadzi je do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Przedsiębiorca może tą drogą uzyskać także informacje o ważnych dla niego terminach i zmianach prawnych. Po zakończeniu rozmowy otrzyma SMS z numerem wniosku.
Teraz trzeba wniosek podpisać: albo w urzędzie gminy albo elektronicznie. Ta druga opcja możliwa jest, gdy przedsiębiorca wykorzysta swój profil zaufany, bankowość internetową lub podpis elektroniczny. Na skrzynkę mailową otrzyma wypełniony przez konsultanta wniosek w formacie xml – trzeba go zaimportować i podpisać. Po rejestracji firmy w CEIDG automatycznie zostanie jej nadany NIP i REGON oraz zostanie zgłoszona do ZUS jako płatnik składek (siebie, pracowników i członków rodziny przedsiębiorca musi zgłosić samodzielnie).
Więcej szczegółów na stronie biznes.gov.pl.
Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.