MSP chcą więcej wolności biznesowej
Polska jest na 39. miejscu w rankingu Wolności Gospodarczej 2016, który opracowuje Heritage Foundation i Wall Street Journal. Oprócz oczywistych liderów Europy (takich jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania) przed nami uplasowały się też m.in. Litwa, Estonia i Czechy. Najłatwiej na świecie biznes prowadzi się w Hong Kongu, Singapurze i Nowej Zelandii.
To poczucie, że Polska rajem dla biznesu nie jest, potwierdzają badania przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia dla Raiffeisen Leasing Polska. Tylko 13 proc. małych i średnich firm ma poczucie wolności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Najmniej ograniczeń odczuwają handlowcy (37 proc.), a najbardziej uciśniony czuje się przemysł i z branża budowlana.
Raport prezentuje oczekiwania MSP względem banków, firm leasingowych i innych instytucji finansowych, których spełnienie pomogłoby im prowadzić i rozwijać biznes. Około 28 proc. polskich firm chciałoby, by instytucje finansowe obniżyły wymagania dotyczące zdolności kredytowej i zabezpieczeń przy udzielaniu kredytu. Jedna czwarta badanych chce uproszczenia procedur i przyspieszenia procesu decyzyjnego banków, 23 proc. potrzebuje rozwiązań, które umożliwiłyby im optymalizację podatkową, a 16 proc. – elastycznego podejścia do terminów spłat zobowiązań. Tylko 8 proc. oczekuje lepszej obsługi klienta.
Badania pokazuje także, jak przedsiębiorcy rozumieją poczucie wolności biznesowej. Dla blisko jednej czwartej oznacza to niezależność i swobodę działania, dla 14 proc. – swobodę podejmowania decyzji, a dla 12 proc. – mniejsza biurokracja i jasne przepisy.
Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.