Jak wybrać dysk dla stanowiska serwerowego?
Gdy pracujemy w sieci i jeden komputer pełni rolę serwera, powinniśmy szczególnie zadbać o to, aby nasz serwer miał wydajny dysk twardy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego dysku?
Przede wszystkim należy wybrać rodzaj dysku. Wyróżniamy następujące typy:
- HDD - dyski magnetyczne. Oferują dobrą wydajność oraz bardzo dużo miejsca na dane.
- SSD - dyski półprzewodnikowe. Są bardzo szybkie, ale niestety mają mniejszą pojemność, a ich cena jest dużo wyższa niż w przypadku dysku HDD.
- SSHD - połączenie technologii HDD (duża pojemność) oraz SSD (szybkość). Cechują się niższą ceną oraz większą pojemnością w porównaniu do dysków SSD.
Głównymi kryteriami są pojemność i wydajność. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będzie wykorzystywany serwer. Jeśli firma potrzebuje przechowywać dużo danych, lepiej zainwestować w wolniejszy dysk, ale z dużą pojemnością. Dysk HDD jest lepiej przystosowany do długotrwałej pracy (przez 24 godziny na dobę) oraz łączenia w macierze RAID. Jeśli jednak zależy nam na wydajności, zdecydowanie należy wybrać dyski SDD, które mają mniejszą pojemność, ale za to są bardzo szybkie.
Pozostałe parametry na jakie należy zwrócić uwagę:
- Format oraz interfejs dysku - najczęściej jest to standardowy dysk talerzowy o rozmiarze 3.5” połączony poprzez złącze SATA III. Można też rozważyć inne formaty, np. Flash SSD 2.5”, SSD M.2 itp.
- Niezawodność - jeśli serwer ma pracować bez przerwy, należy zwrócić uwagę na jego żywotność. Dla serwera minimum to 1 200 000 godzin.
- Prędkość obrotowa talerzy (w przypadku HDD lub SSHD) - im większa, tym lepiej. Standardem jest 7200 rpm.
- Wydajność (dotyczy SDD) – minimalne prędkości: 250MB/s dla odczytu oraz 170MB/s dla zapisu.
- Średni czas dostępu - zalecane poniżej 4 ms.
Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.