Jak uszczęśliwić pracownika?
Nie od dziś wiadomo, że zadowolony pracownik to dobry pracownik. Przykłada się do swoich obowiązków i nie traktuje pracy jako formy kary. Co zatem zrobić, by pracownik był zadowolony i wydajnie pracował?
Rozwój pracownika
Możliwość rozwijania wrodzonych umiejętności oraz talentów pozwala poczuć się spełnionym. Gdy pracownik wie, że nabywa nowe umiejętności, często jest w stanie robić więcej, nawet mimo przemęczenia spowodowanego nadmierną ilością obowiązków.
Atmosfera i szacunek
Praca z otwartymi ludźmi, którzy są skłonni do kompromisów i dodatkowo mają poczucie humoru, jest jedną z najbardziej pożądanych cech współpracowników. Wpływa to na pozytywną atmosferę, co jednocześnie przekłada się na lepsze wyniki pracy. Dopełnieniem jest szacunek szefa do swoich podwładnych.
Udział w ważnym projekcie
Możliwość udziału w ważnym projekcie powoduje, że zatrudniony czuje się ważną częścią firmy i wartościową osobą, a to motywuje go do bardziej wytężonej pracy.
Stabilizacja
Zapewnienie odpowiednich warunków płacowych oraz pewność zatrudnienia (praca na etacie na czas nieokreślony) pozwalają pracownikowi skupić się na realizacji przydzielonych zadań, zamiast martwić się o to, że może on w każdej chwili zostać zwolniony.
Dodatki i premie oraz pochwały
Nie ma pracownika, który nie ucieszy się z wiadomości o premii lub o wprowadzeniu benefitów. Warto również oficjalnie pochwalić osobę, która dobrze wykonała swoją pracę. Czasem docenienie starań może być odebrane nawet lepiej niż premia.
Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.