Czy za spóźnienia można zostać zwolnionym z pracy?
Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest stosowanie się do wcześniej ustalonego czasu pracy. Oczywiście każdy może utknąć w porannym korku lub po prostu zaspać. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli taka sytuacja zdarza się wyjątkowo. Ale co w sytuacji, gdy spóźniający się pracownik przekroczy granicę? Jakie mogą go spotkać konsekwencje ze strony pracodawcy?
- Obniżenie wynagrodzenia – w przypadku braku usprawiedliwienia przez pracownika pracodawca może podliczyć nieprzepracowany czas w danym okresie i obniżyć odpowiednio wynagrodzenie. Zazwyczaj jednak kończy się to odpracowaniem czasu spóźnień przez zatrudnionego.
- Kara porządkowa – za nieustanne nieusprawiedliwione spóźnienia pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą. Istnieje również możliwość nałożenia kary pieniężnej, jednak jej wysokość nie może przekroczyć jednodniowego wynagrodzenia, jak również dziesiątej części całej pensji.
- Zwolnienie z pracy - za notoryczne spóźnienia, które wprowadzają chaos w firmie. Pracownik może zostać zwolniony w trybie dyscyplinarnym, jeżeli spóźnienie powoduje straty w firmie. Przykładem może być niedostarczenie ważnych dokumentów przetargowych na czas.
Wymienione wyżej możliwości nakładania kar na pracownika są regulowane przez Kodeks pracy, w którym znajdują się również inne powody zwolnień dyscyplinarnych.
Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.