Czy można zwrócić towar bez paragonu?
Zdarza się, że klient chce zwrócić produkt, ale nie ma paragonu. Czy sprzedający może w takiej sytuacji odmówić przyjęcia towaru?
Zgodnie z przepisami sprzedawca jest zobligowany do przyjęcia towaru bez paragonu, jednak kupujący musi udowodnić, że dokonał zakupu w tym sklepie. Potwierdzeniem faktu nabycia towaru jest oświadczenie, na którym klient wskazuje co najmniej datę zakupu i nazwę towaru. Sprzedawca sprawdza dane z kopią paragonu z kasy fiskalnej. Gdy informacje się zgadzają, towar musi zostać przyjęty. Należy sporządzić protokół przyjęcia zwrotu towaru, na którym podpisują się obie strony.
Zwroty oraz reklamacje towarów i usług, które wywołują zwrot całości lub części należności ze sprzedaży należy uwzględnić w osobnej ewidencji, która zawiera:
-datę sprzedaży;
-nazwę towaru lub usługi;
-termin dokonania zwrotu towaru lub reklamacji;
-wartość brutto zwracanego towaru;
-zwróconą kwotę (brutto) oraz odpowiednią kwotę podatku należnego;
-dokument potwierdzający sprzedaż;
-protokół przyjęcia zwrotu z podpisami sprzedawcy i nabywcy.
Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.