Cyfrowy paragon trafi do państwowej bazy
Ministerstwo Rozwoju szuka sposobu na uszczelnienie systemu podatkowego i poprawę ściągalności VAT-u. Projekt nowych przepisów zakłada, że od 2018 r. sprzedawcy będą musieli posiadać kasy fiskalne, które umożliwią transmisję danych online do organów kontroli skarbowej.
Wszystkie kasy będą podłączone do centralnego systemu informatycznego, dzięki czemu dane o każdej transakcji od razu trafią do urzędu. Centralna baza, która ma zbierać informacje z kas, jeszcze nie istnieje. Docelowo ma nią zarządzać minister finansów. Papierowe paragony nie znikną, nie zniknie też obowiązek wręczania ich klientowi, ale nie będą już tak ważnym narzędziem kontroli fiskusa.
Dla sprzedawców oznacza to konieczność zakupu nowych kas lub dokupienia potrzebnej funkcji do już istniejącego urządzenia. Konieczne będzie też posiadanie dobrego połączenia internetowego, by przesyłanie danych online było możliwe. W niektórych przypadkach może to oznaczać przymus zawarcia umowy z dostawcą internetu.
To nie koniec planowanych wymogów. Ewidencja z kas fiskalnych będzie musiała być powiązana ze strukturami logicznymi Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Od 1 lipca tego roku duże firmy muszą raportować informacje podatkowe w formacie JPK na żądanie fiskusa, a comiesięczną ewidencję VAT obligatoryjnie. Obowiązki te stopniowo będą rozszerzane o kolejne grupy przedsiębiorców. Jak widać z planów Ministerstwa Rozwoju, od 2018 r. struktura JPK zostanie rozszerzona o dane dotyczące transakcji w kasach fiskalnych.
Cyfryzacja rozliczeń i przekazywanie informacji organom podatkowym to kolejny krok w walce z szarą strefą. Proponowane przez resort rozwoju rozwiązania sprawdziły się na Węgrzech, w Słowenii i Bułgarii. W pierwszej połowie 2014 r. węgierski fiskus odnotował wzrost wpływów VAT od sprzedawców detalicznych o około 8 proc. (100 mln euro). W Słowenii wzrosły zarówno zadeklarowane obroty o 5,7 proc., jak i wpływ z VAT o 4,6 proc. (w okresie luty-kwiecień 2016 r. było to dodatkowe 750 mln euro).
Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.