Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Rachmistrz nexo – Jak skorzystać z preferencji przeznaczonych dla nowo zakładanych firm?

Ostatnia modyfikacja: 04.06.2024

Program: InsERT nexo, Rachmistrz nexo

Kategoria: Wspólnicy

​Program Rachmistrz nexo umożliwia ustawienie systemu w taki sposób, aby korzystać z preferencji przeznaczonych dla nowo zakładanych firm. W tym celu należy:​​​

1. Przejść do modułu Wspólnicy, zaznaczyć odpowiedniego wspólnika, następnie kliknąć górne menu Popraw.

 

2. Przejść na zakładkę Dane ubezpieczeniowe, następnie w sekcji Dane ubezpieczenia ZUS kliknąć prawym przyciskiem myszy istniejący okres i wybrać Popraw (Zdj. 1) lub dodać nowy przez wskazanie daty od kiedy ma obowiązywać dane preferencja (Zdj. 2).

Zdj. 1

 

Zdj. 2

 

​3. Zaznaczyć parametr Korzysta z preferencji i jeden z dostępnych Typów preferencji:

  • Ulga na start (zwolnienie, 6 miesięcy) – ulga wprowadzona w roku 2018, obowiązuje przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia firmy i przysługuje każdej osobie zakładającej nową działalność gospodarczą – półroczne zwolnienie z opłacania dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne oraz składki na Fundusz Pracy. Zwolnienie nie obejmuje składki zdrowotnej. Z ulgi skorzystać może każdy nowy przedsiębiorca, który spełnia następujące warunki: zakłada działalność gospodarczą po raz pierwszy lub podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia, lub zakończenia oraz nie wykonuje tej działalności na rzecz byłego pracodawcy.

  • Mały ZUS (podstawa 30% minim. wynagr., 2 lata) – preferencyjne składki ZUS przysługują nowym firmom przez okres 24 miesięcy od dnia założenia działalności gospodarczej. Przez pierwsze 2 lata przedsiębiorca ma prawo do opłacania składek ZUS obliczanych od obniżonej podstawy wymiaru, czyli od 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

  • Mały ZUS (wg przychodów) – od 1 stycznia 2019 r. osoby, które prowadzą działalność gospodarczą na niewielką skalę, będą mogły skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Rozwiązanie to przeznaczone jest dla przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Od stycznia 2019 r. opłacą oni składki w wysokości proporcjonalnej do uzyskiwanego przychodu (ich miesięczne przychód nie może jednak przekroczyć  2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia – w 2018 r. wynosi ono 2100 zł -przychód nie może więc przekraczać kwoty 5250 zł). Z tej formy rozliczania się można korzystać przez 3 lata (ale nie dłużej niż w przeciągu 5 lat).

  • Mały ZUS Plus (od 01.02.2020) – od 1 lutego 2020 preferencja ta zastępuje Mały ZUS z roku 2019. Przeznaczona jest dla osób, które osiągnęły w 2019 r. roczny przychód w wysokości maksymalnie 120 tys. zł, prowadzą działalność od wielu lat – w tym co najmniej 60 dni w poprzednim roku oraz nie świadczą usług z działalności na rzecz byłego pracodawcy. Obniżoną składkę będzie można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych (5 lat) prowadzenia działalności. Po tym okresie z ulgi będzie można skorzystać ponownie. Do obliczenia podstawy można wykorzystać kalkulator podstawy opisany poniżej.

 ​

4. Zweryfikować datę od kiedy ważna jest dana preferencja. Dodatkowo po wybraniu Typu Mały ZUS (wg przychodów) oraz Mały ZUS Plus (od 01.02.2021) pojawi się pole Podstawa, które zostanie automatycznie wyliczone jeśli w programie znajdują się dane za poprzedni rok, w przeciwnym wypadku kwotę należy wpisać ręcznie lub skorzystać Kalkulatora podstawy.


5. Podczas wyliczania podstawy za pomocą kalkulatora należy podać Roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności w poprzednim roku kalendarzowym, Roczny dochód w poprzednim roku kalendarzowym oraz Liczbę dni kalendarzowych prowadzenia działalności w poprzednim roku. Zatwierdzić przyciskiem OK.


6. Zatwierdzić ustawione parametry przyciskiem OK.


7. Zapisać zmiany d​okonane w kartotece wspólnika.

 ​

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki