Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

InsERT nexo – Jak dodać Korektę VAT SN?

Ostatnia modyfikacja: 24.06.2024

Program: InsERT nexo, Rachmistrz nexo, Rewizor nexo

Kategoria: Ewidencje VAT

​Dostępna w ewidencji VAT sprzedaży Korekta VAT SN wspomaga rozliczanie podatku należnego VAT na podstawie struktury zakupów dla przychodów ze sprzedaży nieudokumentowanej. Aby dodać Korektę VAT SN, należy przejść do modułu Ewidencje VAT sprzedaży, rozwinąć górne menu Dodaj i wybrać Korekta VAT SN.


Program pozwala określić procentowy udział w strukturze zakupu (na podstawie zapisów ewidencji VAT zakupu z danego miesiąca).


Użytkownik musi sam wprowadzić wartość brutto sprzedaży, która rozdzielona zostaje na poszczególne stawki podatku VAT proporcjonalnie do udziału w tych stawkach wartości zakupów.

Należy pamiętać o tym, że pobierane są zakupy z wszystkich rejestrów VAT zakupu (poza rejestrami dotyczącymi zakupów dla VAT marży) posiadające rodzaj zakupu zaopatrzeniowy z danego okresu rozliczeniowego VAT (miesiąc bądź kwartał – nie dotyczy osób zwolnionych z VAT) wg daty wystawienia.​​


Zapisy tego typu pozwalają ewidencjonować przychody z tytułu operacji bez rachunkowych. Operacje takie wpływają na kwotę należnego podatku VAT, więc muszą zostać odpowiednio zapisane w programie. Rozliczenie podatku VAT od sprzedaży nieudokumentowanej następuje poprzez wystawienie dokumentu Korekty VAT SN, który wylicza podatek należny od sprzedaży nieudokumentowanej z danego miesiąca na podstawie struktury zakupów dokonanych w tym miesiącu. Wyznaczany jest procentowy udział zakupów w poszczególnych stawkach VAT i na jego podstawie suma sprzedaży nieudokumentowanej (brutto) jest rozbijana na poszczególne stawki. W ten sposób wyliczony zostaje podatek należny powiększający podatek od towarów i usług, który podatnik musi odprowadzić do urzędu skarbowego. Korekta VAT SN ma wpływ na przychód wygenerowany w danym miesiącu. Program automatycznie wylicza kwoty, które powinny pomniejszyć przychody w poszczególnych stawkach i dopisuje je do odpowiednich stawek (kwoty, o których mowa, widoczne są od razu w dokumencie Korekty VAT SN). Oczywiście pomniejszenie przychodu nastąpi wówczas, gdy korekta zostanie automatycznie zadekretowana na podstawie odpowiedniego schematu dekretacji.

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki