InsERT S.A.

Aktualności prawne

Coraz gęstsze sito podzielonej płatności

30.05.2019
Coraz gęstsze sito podzielonej płatności

Rząd planuje sankcje za unikanie split paymentu. Jeśli przedsiębiorca za towar lub usługę objętą mechanizmem podzielonej płatności zapłaci z jego pominięciem, nie będzie mógł odliczyć wydatku od przychodów. Będą też ułatwienia, m.in. środki z rachunku VAT będzie można zużyć na podatek dochodowy, akcyzę i składki ZUS.

Obecnie split payment jest dobrowolny i taki pozostanie dla niektórych branż. Jednakże od września 2019 (na razie do lutego 2022) niektóre sektory będą musiały z niego korzystać obligatoryjnie, jeśli wartość transakcji przekroczy 15 tys. zł. Ten obowiązek będzie dotyczył m.in. handlu elektroniką, paliwami, wyrobami ze stali, węglem brunatnym, częściami do samochodów i motocykli, surowcami wtórnymi, a także robót budowlanych. Według szacunków Ministerstwa Finansów, dzięki temu do budżetu wpłynie dodatkowych 958 mln zł rocznie.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada, że firmy objęte split paymentem będą musiały mieć rachunki rozliczeniowe w polskich bankach albo spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Pod naciskiem KE pojawił się też przepis, że w związku z tym firmy zagraniczne otrzymają zwrot kosztów.

Długa lista sankcji…

Projekt przewiduje, że nabywca nie odliczy wydatku od przychodów, jeśli przy zakupie towaru lub usługi pominie podzieloną płatność lub zapłaci VAT na niewłaściwy rachunek bankowy. Kolejną sankcją jest 100-procentowe dodatkowe zobowiązanie podatku wykazanego na fakturze. Taka sama sankcja będzie grozić, gdy na fakturze zabraknie adnotacji „mechanizm podzielonej płatności”. Ponadto pomijając split payment przedsiębiorca popełni przestępstwo karnoskarbowe i może zostać ukarany grzywną w wysokości do 720 stawek dziennych.

Sankcje dotyczące rozliczania podatków dochodowych będą dotyczyć transakcji zawartych od 1 stycznia 2020. Pozostałe wejdą w życie od września 2019.

…i krótsza ułatwień

Nowe przepisy mają też ograniczyć negatywny wpływ split paymentu na płynność finansową firm. Pozwalają m.in. by przedsiębiorcy mogli wykorzystać środki zgromadzone na rachunku VAT do opłacenia podatku dochodowego, akcyzy, cła i składek ZUS. Będzie też możliwość wykonania przelewów zbiorczych za faktury otrzymane w jednym okresie rozliczeniowym, nie dłuższym niż miesiąc. Dodatkowo przedsiębiorca nie poniesie kosztów opłaty skarbowej za wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o zgodę na przeniesienie środków z rachunku VAT na zwykły rachunek rozliczeniowy firmy. Taki wniosek będą też mogli złożyć wspólnicy rozwiązanej spółki cywilnej.